Hyperglykemie je vysoká hladina krevního cukru. U zdravého člověka se většina hodnot cukru pohybuje do 7,8 mmol/l a hodnoty nebývají vyšší než 11 mmol/l. Při onemocnění cukrovkou je hyperglykemie nebezpečná zejména z dlouhodobého hlediska, protože zvyšuje riziko chronických komplikací
Co je hyperglykemie a jak se projevuje
Hyperglykemie je vysoká hladina krevního cukru. U zdravého člověka se většina hodnot cukru pohybuje do 7,8 mmol/l a hodnoty nebývají vyšší než 11 mmol/l. Při onemocnění cukrovkou je hyperglykemie nebezpečná zejména z dlouhodobého hlediska, protože zvyšuje riziko chronických komplikací.
Hyperglykemie je spojena s typickými příznaky: časté močení (i v noci), nadměrná žízeň s nutností vyššího příjmu tekutin, zhoršené vidění, zpomalené reakce, v extrémních případech i zápach z úst po acetonu a porucha vědomí. Při déletrvající hyperglykemii pozorujeme hubnutí, zhoršené hojení ran a vznik pozdních komplikací diabetu. U hyperglykemie po jídle může docházet ke zhoršení nálady, zvýšené chuti na sladké či k únavě.
Hyperglykemie se v určitých situacích, například při zapomenutí podání inzulinu, aplikaci vadného (zmrzlého, přehřátého, starého) inzulinu či zalomení kanyly inzulinové pumpy, může vyvinout až v tzv. ketoacidózu. Tento stav je spojen s rozvratem vnitřního prostředí a vyžaduje neprodlenou pozornost. Dalším, mnohem vzácnějším stavem spojeným s hyperglykemií je tzv. hyperglykemický hyperosmolární stav.
Cílem léčby cukrovky je co nejvíce omezit výskyt hyperglykemie a minimalizovat čas strávený v hodnotách krevního cukru nad 10 mmol/l.
Autor: MUDr. JItka Husáková, lékař Klinika diabetologie, IKEM