Ketoacidóza

Sdílet

Ketoacidóza je akutní komplikace cukrovky, která vzniká, je-li v těle nedostatek inzulinu. Obvykle se pojí s hladinou krevního cukru, i když v některých situacích (např. při užívání léků zvaných inhibitory SGLT2) se může vyskytovat i bez výrazné hyperglykemie.

Ketoacidóza

Ketoacidóza je akutní komplikace cukrovky, která vzniká, je-li v těle nedostatek inzulinu. Obvykle se pojí s hladinou krevního cukru, i když v některých situacích (např. při užívání léků zvaných inhibitory SGLT2) se může vyskytovat i bez výrazné hyperglykemie

Příčiny vzniku ketoacidózy
Nejčastějšími příčinami vzniku ketoacidózy jsou zapomenutí aplikace inzulinu, aplikace vadného inzulinu (přehřátý, starý, vysrážený či přemrzlý), špatná technika aplikace perem (např. ucpaná jehla) či velmi často zalomení kanyly inzulinové pumpy. 

Co se děje v organismu
Při ketoacidóze nedokáže tělo využívat cukry k získání energie. Proto vytváří alternativní zdroje energie, tzv. ketolátky (kyselina acetoctová, aceton, kyselina beta-hydroxymáselná). Nadměrné množství ketolátek ovšem způsobí překyselení organismu, které vede ke změnám poměru iontů a k rozvratu vnitřního prostředí. U osob s ketoacidózou si někdy lze všimnout kyselého, acetonového zápachu z úst. 
Tělo se snaží s překyselením (tzv. acidózou) bojovat. Mezi typické příznaky patří zrychlené dýchání, kdy se tělo snaží vydýchat oxid uhličitý a tím snížit překyselení. Rychlému dýchání neboli hyperventilaci se také říká Kussmaulovo dýchání. Pro tělo je tento stav namáhavý a vede k uvolňování kyseliny mléčné (tzv. laktát), která však dále okyseluje organismus. Při ketoacidóze člověk ztrácí vodu, zejména častým močením a pocením se, což vede k dehydrataci. Dehydratovaný člověk má pocit sucha v ústech a velkou žízeň. 

Diagnostika a léčba
Přítomnost ketolátek je možné otestovat v krvi a v moči (testovací proužky DiaPhan, HeptaPhan apod.). Stanovit ketolátky v krvi umějí některé glukometry, např. Freestyle Optium, Freestyle Libre či Wellion. 
Ketoacidózu je při včasné diagnostice a léčbě často možné zvládnout doma. Při rychlém zhoršení stavu a neefektivitě domácí léčby je však třeba včasně vyhledat lékaře a stav se někdy neobejde bez hospitalizace v nemocnici. Během pobytu v nemocnici jsou podávány tekutiny a inzulin do žíly, aby se doplnily chybějící tekutiny a postupně klesla hladina krevního cukru. Je také upravována hladina iontů. Lékař a edukační sestry hledají příčinu vzniku tohoto stavu, aby se zamezilo jejímu zopakování. 

 

Autor: MUDr. Jitka Husáková, lékař Klinika diabetologie, IKEM

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetické poškození nervů (diabetická neuropatie) je nejčastější dlouhodobou komplikací při onemocnění cukrovkou. Riziko rozvoje neuropatie je vysoké u osob, jejichž kompenzace diabetu je dlouhodobě mimo bezpečné rozmezí. U osob s diabetem 2. typu může být neuropatie přítomna ještě před stanovením diagnózy cukrovky nebo se může objevit i záhy po jejím stanovení. Jedná se o poruchu vláken periferního nervového systému, která vedou čití (senzitivní), pohyb (motorická) a zásobují vnitřní orgány (autonomní neuropatie). 
Vyšetření očního pozadí

Vyšetření očního pozadí

Jednou z komplikací života s diabetem může být poškození cév sítnice očí. Rizikem pro vznik tohoto poškození jsou především dlouhodobě nevyrovnané hodnoty krevního cukru. Základem jsou pravidelné kontroly u očního lékaře. Ty je potřeba provádět i u lidí s diabetem, kteří mají oči v pořádku.
Hypoglykemie - jak ji poznat a jak léčit?

Hypoglykemie - jak ji poznat a jak léčit?

Hypoglykemie je nízká hladina krevního cukru. Vzniká, je-li v těle absolutní či relativní nadbytek inzulinu. Hypoglykemie se obvykle léčí podáním jednoduchých sacharidů, nejlépe glukózy. 
Vysoký krevní tlak neboli arteriální hypertenze

Vysoký krevní tlak neboli arteriální hypertenze

Arteriální hypertenze je označením pro opakované nebo přetrvávající zvýšení krevního tlaku. Nejde ani trochu o banální onemocnění – i právě proto, že je v populaci časté a může způsobit závažné komplikace.