Cukrovka u dětí

Sdílet

Cukrovku mohou mít nejen dospělí, ale také děti. Zatímco u dospělých je nejčastější diabetes 2. typu, u dětí se nejvíce vyskytuje diabetes 1. typu. Cukrovku u dětí léčí dětský diabetolog, který dokáže zohlednit nejen samotnou nemoc, ale také správný vývoj, růst a dospívání dítěte. 

Cukrovka u dětí

Jakou cukrovku mají děti? 

Ve více než 90 % případů mají děti cukrovku 1. typu, tedy autoimunitní typ diabetu, kde zcela chybí tvorba inzulinu a je ho potřeba dodávat zvenčí injekcemi nebo pumpou. V menší míře se u dětí vyskytuje tzv. monogenní diabetes – cukrovka způsobená poruchou jediného genu. Diabetes 2. typu, který vzniká v důsledku kombinace dědičných předpokladů a nezdravého životního stylu, je naštěstí u dětí v České republice zatím relativně vzácný. 

Jak se cukrovka u dětí léčí? 

Principy léčby cukrovky jsou u dětí podobné jako u dospělých. Základem je měření glykemie, nejlépe používáním kontinuálního senzoru, který dokáže nepřetržitě zobrazovat křivku hodnot glukózy a upozornit na její nebezpečné vzestupy či poklesy. Pro aplikaci inzulinu se používají inzulinová pera či inzulinové pumpy. Stejně jako u dospělých vzrůstá i u dětí obliba pump s automatickými funkcemi (tzv. hybridních uzavřených okruhů, které umějí částečně dávkovat inzulin samy a udržovat tak glykemie v bezpečném rozmezí. 

V čem je dětská cukrovka jiná? 

Dětský věk s sebou v léčbě cukrovky přináší řadu výzev. Do určitého věku děti potřebují pomáhat s aplikací inzulinu a měřením glykemie či s aplikací senzoru. Pomoc potřebují i s počítáním sacharidů či výměnných jednotek v jídle. Někdy bývá problém s nepřiznaným ujídáním jídla navíc – ačkoliv mohou i děti s cukrovkou jíst prakticky cokoliv, je vždy třeba na dané jídlo včas poslat bolusovou dávku inzulinu, a to se ne vždy podaří. Domluva a jisté plánování jsou třeba i ve škole a školce, vždy by měl být v blízkosti dítěte někdo, kdo dokáže rozpoznat hypoglykemii a pomoci ji zaléčit. Děti také neustále rostou, a proto se neustále vyvíjí jejich potřeba jídla i inzulinu. V neposlední řadě, děti jsou velice aktivní a jejich denní režim se často mění, ať již o víkendech, či o prázdninách. Na to všechno musejí jejich rodiče i ošetřující dětský diabetolog dokázat aktivně reagovat.

Více informací o cukrovce u dětí a její léčbě se můžete dozvědět např. na stránkách www.detskydiabetes.cz

 

Autor: MUDr. Klára Sochorová, lékař Klinika diabetologie, IKEM

Mohlo by vás zajímat

MySugr

MySugr

Zkroťte monstrum, zkroťte diabetes! Takovouto analogii využívá jedna z celosvětově nejoblíbenějších mobilních aplikací pro diabetiky. MySugr je elektronická intuitivní forma deníku, která byla vytvořena diabetiky pro diabetiky a odpovídá tedy reálným potřebám a požadavkům lidí s tímto onemocněním.
Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh je kombinace inzulinové pumpy, kontinuálního senzoru a chytrého algoritmu, který umí v době mezi jídly samostatně upravovat dávku inzulinu. Pacient však stále musí aktivně myslet na včasnou aplikaci inzulinu k jídlu, protože o to se ani pumpy s automatickými funkcemi zatím samy postarat neumějí. 
Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetické poškození nervů (diabetická neuropatie) je nejčastější dlouhodobou komplikací při onemocnění cukrovkou. Riziko rozvoje neuropatie je vysoké u osob, jejichž kompenzace diabetu je dlouhodobě mimo bezpečné rozmezí. U osob s diabetem 2. typu může být neuropatie přítomna ještě před stanovením diagnózy cukrovky nebo se může objevit i záhy po jejím stanovení. Jedná se o poruchu vláken periferního nervového systému, která vedou čití (senzitivní), pohyb (motorická) a zásobují vnitřní orgány (autonomní neuropatie). 
Inzulinová pumpa – základní informace

Inzulinová pumpa – základní informace

Inzulinová pumpa je přístroj, který pacient nosí na těle a který mu dávkuje inzulin. Nejčastěji nosí pumpu osoby s diabetem 1. typu, někdy je však užívána i lidmi s jiným typem diabetu. Existují různé pumpy, které se liší svým vzhledem i funkcemi. S inzulinovou pumpou je možné přesněji dávkovat inzulin v porovnání s léčbou inzulinovými pery, avšak pro dobré výsledky léčby je potřeba, aby byl člověk s cukrovkou aktivně součinný na své léčbě a pumpu správně používal.