Cukrovku mohou mít nejen dospělí, ale také děti. Zatímco u dospělých je nejčastější diabetes 2. typu, u dětí se nejvíce vyskytuje diabetes 1. typu. Cukrovku u dětí léčí dětský diabetolog, který dokáže zohlednit nejen samotnou nemoc, ale také správný vývoj, růst a dospívání dítěte.
Cukrovka u dětí
Jakou cukrovku mají děti?
Ve více než 90 % případů mají děti cukrovku 1. typu, tedy autoimunitní typ diabetu, kde zcela chybí tvorba inzulinu a je ho potřeba dodávat zvenčí injekcemi nebo pumpou. V menší míře se u dětí vyskytuje tzv. monogenní diabetes – cukrovka způsobená poruchou jediného genu. Diabetes 2. typu, který vzniká v důsledku kombinace dědičných předpokladů a nezdravého životního stylu, je naštěstí u dětí v České republice zatím relativně vzácný.
Jak se cukrovka u dětí léčí?
Principy léčby cukrovky jsou u dětí podobné jako u dospělých. Základem je měření glykemie, nejlépe používáním kontinuálního senzoru, který dokáže nepřetržitě zobrazovat křivku hodnot glukózy a upozornit na její nebezpečné vzestupy či poklesy. Pro aplikaci inzulinu se používají inzulinová pera či inzulinové pumpy. Stejně jako u dospělých vzrůstá i u dětí obliba pump s automatickými funkcemi (tzv. hybridních uzavřených okruhů, které umějí částečně dávkovat inzulin samy a udržovat tak glykemie v bezpečném rozmezí.
V čem je dětská cukrovka jiná?
Dětský věk s sebou v léčbě cukrovky přináší řadu výzev. Do určitého věku děti potřebují pomáhat s aplikací inzulinu a měřením glykemie či s aplikací senzoru. Pomoc potřebují i s počítáním sacharidů či výměnných jednotek v jídle. Někdy bývá problém s nepřiznaným ujídáním jídla navíc – ačkoliv mohou i děti s cukrovkou jíst prakticky cokoliv, je vždy třeba na dané jídlo včas poslat bolusovou dávku inzulinu, a to se ne vždy podaří. Domluva a jisté plánování jsou třeba i ve škole a školce, vždy by měl být v blízkosti dítěte někdo, kdo dokáže rozpoznat hypoglykemii a pomoci ji zaléčit. Děti také neustále rostou, a proto se neustále vyvíjí jejich potřeba jídla i inzulinu. V neposlední řadě, děti jsou velice aktivní a jejich denní režim se často mění, ať již o víkendech, či o prázdninách. Na to všechno musejí jejich rodiče i ošetřující dětský diabetolog dokázat aktivně reagovat.
Více informací o cukrovce u dětí a její léčbě se můžete dozvědět např. na stránkách www.detskydiabetes.cz.
Autor: MUDr. Klára Sochorová, lékař Klinika diabetologie, IKEM