Zakázané potraviny při cukrovce 1. typu

Sdílet

Neexistuje jídlo či potravina, které by člověk s diabetem 1. typu nemohl jíst. Aby však jeho hladina cukru zůstala vyrovnaná téměř po každém jídle, je potřeba, aby se člověk s cukrovkou naučil nejen spolehlivě počítat obsah sacharidů v jídle, ale také dle doporučení svého lékaře a nutričního terapeuta přizpůsobovat dávky inzulinu u různých typů potravin a jídel. 

Zakázané potraviny při cukrovce 1. typu

Neexistuje jídlo či potravina, které by člověk s diabetem 1. typu nemohl jíst. Aby však jeho hladina cukru zůstala vyrovnaná téměř po každém jídle, je potřeba, aby se člověk s cukrovkou naučil nejen spolehlivě počítat obsah sacharidů v jídle, ale také dle doporučení svého lékaře a nutričního terapeuta přizpůsobovat dávky inzulinu u různých typů potravin a jídel. 

Při problematických hladinách cukru po jídle je vždy vhodné se poradit s edukační sestrou, nutričním terapeutem či lékařem na úpravě stravy či léčby inzulinem. Mnohdy tak nemusí být nutné se nějakých jídel zcela vzdávat, pokud se pacient naučí správně upravit svou léčbu. 

Některé potraviny jsou však kvůli vysokému obsahu sacharidů či kvůli rychlému glykemickému indexu problematické, a pokud jim pacient nedokáže dávky inzulinu přizpůsobit, může být lepší se jim vyhnout. Mezi takové potraviny patří například sladké pití (limonády, džusy), někdy dělají obtíže i smažená jídla či bílé pečivo.

A co sladká jídla? 

Sladká chuť říká pramálo o tom, kolik sacharidů v jídle je či jak rychle se vstřebávají do krve. U cukrovky 1. typu proto nestačí se vyhýbat sladkým potravinám. Naopak, mnoho „slaných“ pokrmů je z hlediska výkyvů hladiny cukru problematičtějších, například pizza, hamburger či pivo. 

Sladké potraviny se však řadí do kategorie tzv. prázdných kalorií. To znamená, že kromě kalorií převážně z cukrů a tuků neobsahují dostatek přínosných látek (mezi které řadíme např. vlákninu a vitaminy). Pochutiny, jako jsou sušenky, zákusky, slazené nápoje či sladké pečivo, by tak měly být spíše zpestřením jídelníčku než jeho základem. 

A co alkohol? 

Alkohol snižuje hladinu cukru v krvi. Při nadměrné konzumaci tak může způsobit nebezpečnou hypoglykemii (nízkou hladinu cukru). A protože příznaky hypoglykemie a podnapilého stavu se částečně překrývají, nemusí se člověku s cukrovkou v takové chvíli dostat náležité pomoci. 

Řada alkoholických nápojů obsahuje kromě alkoholu také sacharidy. Nejvíce jich má pivo a míchané nápoje, nacházejí se však i v likérech a obohacených vínech. Po těchto nápojích hladina cukru nejprve rychle stoupá (vlivem sacharidů) a následně opět klesá (vlivem alkoholu). 

Pro osoby s cukrovkou 1. typu platí stejné limity konzumace alkoholu jako pro osoby bez cukrovky. Konzumovat alkohol by však měli jen ti pacienti, kteří si umějí upravit svou léčbu tak, aby předešli vzniku hypoglykemie. Je vhodné nosit nějaké označení onemocnění cukrovkou, například náramek, případně poučit blízkého člověka, jak může pomoci v případě hypoglykemie. Člověk s cukrovkou by zásadně nikdy neměl konzumovat alkohol v takové míře, aby nebyl schopen bezpečně kompenzovat své onemocnění!

Autor: MUDr. Klára Sochorová, lékař Klinika diabetologie, IKEM

Mohlo by vás zajímat

Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh je kombinace inzulinové pumpy, kontinuálního senzoru a chytrého algoritmu, který umí v době mezi jídly samostatně upravovat dávku inzulinu. Pacient však stále musí aktivně myslet na včasnou aplikaci inzulinu k jídlu, protože o to se ani pumpy s automatickými funkcemi zatím samy postarat neumějí. 
Cukrovka u dětí

Cukrovka u dětí

Cukrovku mohou mít nejen dospělí, ale také děti. Zatímco u dospělých je nejčastější diabetes 2. typu, u dětí se nejvíce vyskytuje diabetes 1. typu. Cukrovku u dětí léčí dětský diabetolog, který dokáže zohlednit nejen samotnou nemoc, ale také správný vývoj, růst a dospívání dítěte. 
Inzulinová pumpa – základní informace

Inzulinová pumpa – základní informace

Inzulinová pumpa je přístroj, který pacient nosí na těle a který mu dávkuje inzulin. Nejčastěji nosí pumpu osoby s diabetem 1. typu, někdy je však užívána i lidmi s jiným typem diabetu. Existují různé pumpy, které se liší svým vzhledem i funkcemi. S inzulinovou pumpou je možné přesněji dávkovat inzulin v porovnání s léčbou inzulinovými pery, avšak pro dobré výsledky léčby je potřeba, aby byl člověk s cukrovkou aktivně součinný na své léčbě a pumpu správně používal. 
Diabetes 1. typu - jaké má příznaky a jak vlastně vzniká?

Diabetes 1. typu - jaké má příznaky a jak vlastně vzniká?

Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění. Člověk s tímto onemocněním netvoří životně důležitý hormon inzulin, který musí být dodáván injekcemi nebo tzv. inzulinovou pumpou. Může být diagnostikován v jakémkoliv věku...