Diabetes 1. typu - jaké má příznaky a jak vlastně vzniká?

Sdílet

Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění. Člověk s tímto onemocněním netvoří životně důležitý hormon inzulin, který musí být dodáván injekcemi nebo tzv. inzulinovou pumpou. Může být diagnostikován v jakémkoliv věku...

Diabetes 1. typu - jaké má příznaky a jak vlastně vzniká?

Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění. Člověk s tímto onemocněním netvoří životně důležitý hormon inzulin, který musí být dodáván injekcemi nebo tzv. inzulinovou pumpou. Může být diagnostikován v jakémkoliv věku, i když nejčastěji se objevuje v dětství a rané dospělosti. Toto onemocnění bohužel nelze vyléčit, ale lze jej efektivně léčit. 

Proč cukrovka 1. typu vzniká? 

Cukrovka 1. typu vzniká souhrou dědičných předpokladů a vlivu prostředí. U člověka s dědičnými (genetickými) předpoklady dojde vlivem vnějšího prostředí ke spuštění autoimunitního procesu, tedy situace, kdy imunitní systém začne ničit buňky vlastního těla.

V případě diabetu 1. typu jsou ničeny tzv. beta buňky. Beta buňky se nacházejí ve slinivce břišní (v části zvané Langerhansovy ostrůvky) a jsou zodpovědné za tvorbu inzulinu, hormonu, který je nezbytný pro život. Umožňuje tělu zpracovat cukry a využít je jako energetické palivo a má vliv i na efektivní zpracování tuků a vytváření a udržování svalů. Když dojde autoimunitním procesem ke zničení většiny beta buněk a inzulinu je v těle absolutní nedostatek, tělo již nedokáže cukry efektivně zpracovat. Hladina krevního cukru stoupá a rozvíjejí se příznaky cukrovky. 

Jaké jsou příznaky cukrovky 1. typu?

Mezi základní příznaky patří: výrazná žízeň, únava, hlad, časté močení a ztráta tělesné hmotnosti. V pokročilém stadiu nerozpoznané choroby se může přidat nevolnost, zvracení a acetonový zápach z úst. 

V orientačním vyšetření moče u praktického lékaře se objevují cukr a aceton v moči. Vyšetření krve z prstu ukáže vysokou glykemii (obvykle hodnotu > 11 mmol/l). Další laboratorní vyšetření, která potvrdí diabetes a určí jeho typ, pak provádí specialista na léčbu cukrovky – diabetolog. 

Je možné vzniku cukrovky 1. typu zabránit?

V současné době neexistuje spolehlivá metoda, jak rozvoji cukrovky 1. typu zabránit. Některé výzkumné programy se zabývají tím, jak vznik cukrovky 1. typu předpovědět zejména u osob, které jsou ohroženy vyšším rizikem jejího vzniku (např. sourozenci či potomci osob s diabetem 1. typu).

 

Autor: MUDr. Zuzana Hladíková, lékař Klinika diabetologie, IKEM

 

Mohlo by vás zajímat

Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh je kombinace inzulinové pumpy, kontinuálního senzoru a chytrého algoritmu, který umí v době mezi jídly samostatně upravovat dávku inzulinu. Pacient však stále musí aktivně myslet na včasnou aplikaci inzulinu k jídlu, protože o to se ani pumpy s automatickými funkcemi zatím samy postarat neumějí. 
Cukrovka u dětí

Cukrovka u dětí

Cukrovku mohou mít nejen dospělí, ale také děti. Zatímco u dospělých je nejčastější diabetes 2. typu, u dětí se nejvíce vyskytuje diabetes 1. typu. Cukrovku u dětí léčí dětský diabetolog, který dokáže zohlednit nejen samotnou nemoc, ale také správný vývoj, růst a dospívání dítěte. 
Inzulinová pumpa – základní informace

Inzulinová pumpa – základní informace

Inzulinová pumpa je přístroj, který pacient nosí na těle a který mu dávkuje inzulin. Nejčastěji nosí pumpu osoby s diabetem 1. typu, někdy je však užívána i lidmi s jiným typem diabetu. Existují různé pumpy, které se liší svým vzhledem i funkcemi. S inzulinovou pumpou je možné přesněji dávkovat inzulin v porovnání s léčbou inzulinovými pery, avšak pro dobré výsledky léčby je potřeba, aby byl člověk s cukrovkou aktivně součinný na své léčbě a pumpu správně používal. 
Diagnostikovali mi cukrovku 1. typu

Diagnostikovali mi cukrovku 1. typu

Většina nových pacientů s diabetem 1. typu nemá v příbuzenstvu nikoho s tímto onemocněním a diagnóza proto bývá nečekaná. Život s léčitelným, ale nevyléčitelným onemocněním může být zpočátku obtížně představitelný. Většina osob s diabetem se však po diagnostikování onemocnění postupně vrací do běžného života...