Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění. Člověk s tímto onemocněním netvoří životně důležitý hormon inzulin, který musí být dodáván injekcemi nebo tzv. inzulinovou pumpou. Může být diagnostikován v jakémkoliv věku...
Diabetes 1. typu - jaké má příznaky a jak vlastně vzniká?
Diabetes 1. typu je autoimunitní onemocnění. Člověk s tímto onemocněním netvoří životně důležitý hormon inzulin, který musí být dodáván injekcemi nebo tzv. inzulinovou pumpou. Může být diagnostikován v jakémkoliv věku, i když nejčastěji se objevuje v dětství a rané dospělosti. Toto onemocnění bohužel nelze vyléčit, ale lze jej efektivně léčit.
Proč cukrovka 1. typu vzniká?
Cukrovka 1. typu vzniká souhrou dědičných předpokladů a vlivu prostředí. U člověka s dědičnými (genetickými) předpoklady dojde vlivem vnějšího prostředí ke spuštění autoimunitního procesu, tedy situace, kdy imunitní systém začne ničit buňky vlastního těla.
V případě diabetu 1. typu jsou ničeny tzv. beta buňky. Beta buňky se nacházejí ve slinivce břišní (v části zvané Langerhansovy ostrůvky) a jsou zodpovědné za tvorbu inzulinu, hormonu, který je nezbytný pro život. Umožňuje tělu zpracovat cukry a využít je jako energetické palivo a má vliv i na efektivní zpracování tuků a vytváření a udržování svalů. Když dojde autoimunitním procesem ke zničení většiny beta buněk a inzulinu je v těle absolutní nedostatek, tělo již nedokáže cukry efektivně zpracovat. Hladina krevního cukru stoupá a rozvíjejí se příznaky cukrovky.
Jaké jsou příznaky cukrovky 1. typu?
Mezi základní příznaky patří: výrazná žízeň, únava, hlad, časté močení a ztráta tělesné hmotnosti. V pokročilém stadiu nerozpoznané choroby se může přidat nevolnost, zvracení a acetonový zápach z úst.
V orientačním vyšetření moče u praktického lékaře se objevují cukr a aceton v moči. Vyšetření krve z prstu ukáže vysokou glykemii (obvykle hodnotu > 11 mmol/l). Další laboratorní vyšetření, která potvrdí diabetes a určí jeho typ, pak provádí specialista na léčbu cukrovky – diabetolog.
Je možné vzniku cukrovky 1. typu zabránit?
V současné době neexistuje spolehlivá metoda, jak rozvoji cukrovky 1. typu zabránit. Některé výzkumné programy se zabývají tím, jak vznik cukrovky 1. typu předpovědět zejména u osob, které jsou ohroženy vyšším rizikem jejího vzniku (např. sourozenci či potomci osob s diabetem 1. typu).
Autor: MUDr. Zuzana Hladíková, lékař Klinika diabetologie, IKEM