Sacharidy představují složku stravy, která výrazně zvyšuje hladinu krevního cukru. Při stravování u cukrovky 1. typu je proto důležité umět sacharidy počítat. Má-li člověk s cukrovkou povědomí o tom, jaké množství sacharidů jí, může tomu přizpůsobit dávku inzulinu aplikovaného před jídlem.
Sacharidy ve stravě u cukrovky 1. typu
Sacharidy představují složku stravy, která výrazně zvyšuje hladinu krevního cukru. Při stravování u cukrovky 1. typu je proto důležité umět sacharidy počítat. Má-li člověk s cukrovkou povědomí o tom, jaké množství sacharidů jí, může tomu přizpůsobit dávku inzulinu aplikovaného před jídlem.
Co jsou to sacharidy?
Sacharidy jsou vedle tuků, bílkovin a vody základní složkou většiny potravin. Dělíme je na jednoduché (cukry) a složité (škroby). Jednoduché sacharidy (glukóza, fruktóza, sacharóza, laktóza atd.) mají sladkou chuť a nacházejí se například v ovoci, mléce, pivu, ale také v řadě průmyslově zpracovaných potravin (sušenky, zmrzliny apod.). Složité sacharidy se nacházejí v bramborách, luštěninách, pečivu, rýži a těstovinách. Také existují tzv. cukerné alkoholy, které jsou součástí náhradních sladidel. Zvyšují hladinu cukru sice méně a pomaleji než jiné sladce chutnající sacharidy, ve větším množství jsou však obvykle projímavé.
Proč je důležité počítat sacharidy?
Sacharidy ovlivňují hladinu cukru ze všech složek stravy nejvíce. Proto je důležité spočítat jejich množství v konzumovaném jídle a tomu přizpůsobit dávku inzulinu. Zdravý člověk má v celém krevním oběhu jen asi 5 gramů sacharidů. Průměrný banán obsahuje 30 gramů sacharidů, rohlík 20 gramů sacharidů a sklenice mléka 10 gramů sacharidů. Cokoliv, co člověk s cukrovkou sní, se tak bez správné dávky inzulinu výrazně projeví na vzestupu hladiny cukru po jídle.
Jak se naučím počítat sacharidy?
Počítání sacharidů je základem moderní léčby cukrovky 1. typu. Na první pohled se to může zdát složité. Jídelníček většiny z nás je však složen z opakujících se potravin a jídel, jež se člověk rychle naučí počítat. Zpočátku velice pomůže jednotlivé potraviny (například pečivo a přílohy) vážit. Informace o množství sacharidů na 100 gramů potraviny či na jednu porci lze vyhledat na etiketách obalů potravin, v aplikacích pro mobilní telefony (např. Kalorické tabulky), v knihách a příručkách (např. Jak počítat sacharidy), či dokonce přímo v běžném internetovém vyhledávači.
Jakou roli hraje glykemický index?
Glykemický index je ukazatelem toho, jak rychle se sacharidy z jídla dostanou do krve. Čím vyšší glykemický index je, tím rychleji se potravina vstřebává a tím rychleji zvyšuje glykemii (hladinu krevního cukru). Trávení je však velice individuální, a osvědčuje se proto dělit potraviny jednoduše do skupin s vysokým, středním či nízkým glykemickým indexem.
Rychlost zvýšení hladiny cukru v krvi závisí zejména na konkrétním typu potraviny a také na kombinaci s ostatními potravinami. Rychle hladinu cukru zvyšují například limonády a džusy, pivo, zralé ovoce, jasmínová rýže či bílé pečivo. Snížit glykemický index a tím zpomalit nárůst hladiny cukru v jakémkoliv jídle lze například přidáním tuků a bílkovin.
Autor: MUDr. Klára Sochorová, lékař Klinika diabetologie, IKEM