Jak pracovat s Kalorickými Tabulkami?

Sdílet

Na internetu – a rovněž jako mobilní aplikace – je již řadu let dostupná aplikace Kalorické  Tabulky. Mnoho uživatelů se díky hlídání jídelníčku pomocí této aplikace zbavilo léků a je zajímavé, že ji využívají ve svých ordinacích i praktičtí a odborní lékaři. V čem může pomoci vám, podobně jako pomohla již tisícům lidí?

Jak pracovat s Kalorickými Tabulkami?

Aplikace po zadání potřebných údajů dovede sama vypočítat doporučený denní příjem přímo pro vás. A na uživateli je pouze každodenní zadávání toho, co za den sní, vypije a jaká je jeho tělesná aktivita. 

Zadávání je jednoduché, protože si můžete oblíbená jídla i aktivity nastavit a uložit. A pokud mají potraviny na obale čárový kód, stačí použít čtečku přímo v aplikaci a potravinu zapsat do jídelníčku naskenováním.

Na konci dne vidíte v pravém sloupci souhrn všech hodnot, a to neen přijatou a vydanou energii, ale rovněž rozpis přijatých sacharidů (ve verzi Premium i cukrů), bílkovin, tuků (nasycených mastných kyselin), vlákniny... 

Díky tomuto přehledu víte, které potraviny by bylo lépe z jídelníčku vyřadit či je konzumovat méně často kvůli jejich složení. Kalorické Tabulky se dají používat jednoduše a skoro intuitivně – posuďte sami.

Jak se do Kalorických Tabulek přihlásit?

Po zadání adresy www.kaloricketabulky.cz se objeví úvodní stránka, kde vpravo najdete tři možnosti registrace – přes účet na Googlu, přes Facebook nebo pomocí e-mailové adresy.

V prvních dvou případech stačí aplikaci povolit komunikaci s danou sociální sítí, u poslední se budete přihlašovat e-mailovou adresou a vámi zvoleným heslem.

 

Jak nastavit své hodnoty a data?

Po přihlášení kliknete v horní liště napravo na své uživatelské jméno. Objeví se stránka s možností zadání pohlaví, výšky, váhy, roku narození, ale rovněž cíle (např. zhubnout), pitného režimu, aktivit.

 

Jak si zapisovat jednotlivé položky?

Pro každý den jsou k dispozici kolonky snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, večeře, druhá večeře a aktivity. Kliknutím na zelené plus vedle kolonky začnete přidávat dané položky.

 

Před zápisem vám vyskočí okno, kde najdete svá nejčastější, oblíbená nebo uložená jídla. Při prvních zápisech bude nutné tato jídla dohledat, a to přes okénko Hledat nahoře.

 

Stejným způsobem zadáte i denní aktivity, kde jsou opět dvě záložky pro nejčastější a oblíbené aktivity. Začátečníkům se doporučuje nastavit si úroveň aktivity, která odpovídá průměru. Obvykle u nich jde o lehkou aktivitu.

 

Jak vypadá denní zápis?

V průběhu dne se v pravém sloupci sčítají jak kalorie, tak konzumace doporučeného denního příjmu sacharidů, vlákniny, bílkovin a dalších položek. Cílem je pohybovat se za den v kolečkách plus minus kolem 100 %. Pokud se to nedaří, víte, kde jsou vaše rezervy a co ve stravování změnit.

 

Po najetí myší na kolečko s makroživinou, třeba na sacharidy, se objeví detailní rozpis zapsaných potravin, které právě sacharidy obsahují.

 

Jak fungují statistiky?

Po kliknutí na odkaz Statistiky vpravo nahoře se dostanete na stránku přehledů týdenních, měsíčních i ročních včetně sledování dosažení vámi zadaných cílů (odkaz Analýza jídelníčku – ve verzi Premium).

V Analýze jídelníčku se nachází rovněž rozpis jednotlivých kategorií potravin z hlediska příjmu energetické hodnoty, bílkovin, sacharidů, vlákniny, soli a dalších. Se statistikami si můžete vyhrát (včetně jejich zobrazení), na každý pád máte velmi podrobný přehled o tom, co jíte a co do sebe dostáváte.

 

Jak funguje Premium?

Díky verzi Premium se přestanou zobrazovat reklamy a získáte přístup k bonusovým funkcím, jako je již zmíněná Analýza jídelníčku nebo možnost sledování hodnot cukru, soli, PHE, éček v jídle.

 

Tipy na závěr

Veškeré potřebné kroky k registraci a používání Kalorických Tabulek najdete v krátkém videu. Pokud si nebudete vědět s čímkoliv rady, na spoustu dotazů najdete odpovědi v rámci FAQ nebo v naší uzavřené skupině na Facebooku. Ať se daří a cukr máte pod kontrolou. 

Zdroje:

https://www.kaloricketabulky.cz

https://www.kaloricketabulky.cz/manual (videonávod)

https://www.kaloricketabulky.cz/faq (nejčastější dotazy)

www.facebook.com/groups/kaloricketabulky (uzavřená fb skupina pro uživatele KT)

Mohlo by vás zajímat

MySugr

MySugr

Zkroťte monstrum, zkroťte diabetes! Takovouto analogii využívá jedna z celosvětově nejoblíbenějších mobilních aplikací pro diabetiky. MySugr je elektronická intuitivní forma deníku, která byla vytvořena diabetiky pro diabetiky a odpovídá tedy reálným potřebám a požadavkům lidí s tímto onemocněním.
Diabetes a alkohol

Diabetes a alkohol

Může vůbec diabetik pít alkohol? Ano, ale stejně jako u většiny věcí tady platí, všeho s mírou. Nadměrné pití alkoholu není dobré ani pro osoby s cukrovkou, ani pro zdravého člověka. U diabetu se však jedná o jeden z rizikových faktorů vzniku hypoglykemie.
Zdeňka (52 let): Má „cukrová“ cesta s Kalorickými Tabulkami

Zdeňka (52 let): Má „cukrová“ cesta s Kalorickými Tabulkami

Nedávná kontrola u lékaře potvrdila, že se mi podařilo zhubnout, a navíc úspěšně srazit na kolena strašáka jménem diabetes, lidově cukrovku. A to vše díky úpravě jídelníčku a životního stylu, ke kterému mě dovedla aplikace Kalorické Tabulky. 
Jak se stravovat v těhotenství 

Jak se stravovat v těhotenství 

Strava v těhotenství by měla být pestrá s dostatkem vitamínů (zejména D, B, kyselina listová), minerálních látek (železo, jód) a omega-3 mastných kyselin. Jejich zdrojem jsou zelenina, ořechy, ryby, červené maso a masokostní vývary, vejce, játra a kysané mléčné výrobky.