Mobilní aplikace mohou značně zjednodušit život lidí s cukrovkou i bez ní. Momentálně je ale na trhu takové množství programů, deníčků a tabulek, že není vždy snadné si vybrat.
Mobilní aplikace pomáhající s cukrovkou
Aplikace k technologiím
Nejdůležitějšími aplikacemi pro osoby s diabetem jsou samozřejmě ty, které jsou spárované se senzory a v reálném čase ukazují hodnoty glukózy (hladiny cukru v podkoží) či aplikace spárované s glukometrem, který se do nich dokáže sám stahovat. Další aplikace jsou vhodné ke stahování dat ze senzorů, pump a glukometrů do počítače, a tím i k vytváření přehledů (většinou ve formátu pdf) pro zaslání lékaři. V této kategorii není moc na výběr – každý senzor, inzulínová pumpa či glukometr mají speciální aplikaci a programy.
Senzory Dexcom – aplikace Dexcom, program Clarity nebo Diasend
Senzory Guardian Connect – aplikace Guardian Connect
Senzory Guardian 3 ve spojení s inzulínovou pumpou MiniMed 780G – aplikace MiniMed Mobile
Freestyle Libre – aplikace LibreLinkUp (mobil místo čtečky)
Contour Diabetes app – propojení s glukometrem Contour a automatické stahování dat
Přes aplikaci Dexcom Follow nebo CareLink Connect se dají sdílet hodnoty ze senzorů v reálném čase s další osobou.
Existují i necertifikované aplikace a programy (např. Glimp, Tomato, xDrip+).
Aplikace na počítání sacharidů
Počítání sacharidů v potravě je pro život s cukrovkou nutnost. Konzumované potraviny se ale v našich jídelníčcích opakují, proto stačí znát hodnoty základních potravin. I přesto jsou dostupné aplikace na počítání sacharidů velkým pomocníkem.
Kalorické tabulky
V aplikaci Kalorické tabulky nalezneme výživové hodnoty většiny produktů, které jsou běžně k dostání v českých supermarketech. Stačí zadat název potraviny a její množství do vyhledávače a aplikace ukáže obsah sacharidů v porci (ale i bílkovin, tuků a dalších hodnot, které nejsou důležité jen v životě s cukrovkou, ale i v rámci zdravého životního stylu). Do Kalorických tabulek lze výrobky skenovat pomocí čárového kódu. V aplikaci jsou k dohledání i výživové hodnoty potravin, které nemají obal a tím pádem se špatně počítají. Aplikace obsahuje informace o potravinách jak v syrovém, tak v uvařeném stavu. V aplikaci se dají ukládat oblíbené potraviny. Kalorické tabulky se mohou hodit například v restauraci či při setkání s neznámým jídlem. Kromě hledání množství sacharidů v potravinách můžete aplikaci využít k zapisování jídelníčku a k celkovému hodnocení stravovacích cílů.
Další aplikace na počítání sacharidů
K počítání sacharidů se dají využít i klasické „fitness“ aplikace, které mají širokou databázi potravin, např. MyFitnessPal. Aplikace Carbs&cals má k potravinám i fotografie velikosti porcí a obsahuje i exotičtější jídla (např. z indické kuchyně).
Diabetické deníčky
Deníčky uchovávají všechny důležité údaje na jednom místě – glykemie, jídlo, dávky inzulínu, fyzickou aktivitu. Většina aplikací dokáže vytvářet grafy a počítat statistiky, odhaduje hodnoty glykovaného hemoglobinu (ukazatel GMI – indikátor managementu glukózy), některé deníčky se dají propojit s glukometrem či jinými aplikacemi.
Skvělá je možnost sledování aplikačních míst inzulinu nebo přepichování kanyl. Nabídka aplikací je vskutku široká. Mezi klasické diabetické deníčky patří např. aplikace Glucly.
Jeden z důvodů, proč je vhodné deníčky a jim podobné aplikace používat, je bolusový kalkulátor, pomocná kalkulačka na výpočet správného bolusu inzulinu k jídlu. Základní hodnoty do kalkulátoru by měl uživatel zadat společně s diabetologem (citlivost na inzulín, sacharidový poměr, cílovou glykémii a dobu působení inzulínu). Bolusový kalkulátor se používá i k vypočítání korekčního bolusu při hyperglykemii. Certifikované aplikace s bolusovým kalkulátorem jsou Diabetes:M, myLife či mySugr.
Připomínky inzulinu a léků
Pro zapomnětlivé anebo velmi zaneprázdněné jedince mohou být vhodné aplikace MedFox nebo MyTherapy. Připomínají uživateli podání inzulinu i ostatních léků. V aplikaci se dá zkontrolovat poslední dávka inzulinu. Do aplikací se dají zadávat glykemie, hodnoty krevního tlaku či fyzická aktivita.
Co řící na závěr?
Většina lidí se kromě senzorových aplikací bez ostatních „vychytávek“ obejde. Obecně jsou silně doporučovány Kalorické tabulky kvůli hledání množství sacharidů v potravinách. Pro osoby na inzulinových perech a inzulinových pumpách je vhodné mít aplikaci s bolusovým kalkulátorem (pokud již není součástí samotné inzulinové pumpy). Deníček se dá dobře vytvořit i z některých aplikací k senzorům.
Autor: MUDr. Zuzana Hladíková, lékař Klinika diabetologie, IKEM