Vysoký krevní tlak neboli arteriální hypertenze

Sdílet

Arteriální hypertenze je označením pro opakované nebo přetrvávající zvýšení krevního tlaku. Nejde ani trochu o banální onemocnění – i právě proto, že je v populaci časté a může způsobit závažné komplikace.

Vysoký krevní tlak neboli arteriální hypertenze

Arteriální hypertenze je označením pro opakované nebo přetrvávající zvýšení krevního tlaku. Nejde ani trochu o banální onemocnění – i právě proto, že je v populaci časté a může způsobit závažné komplikace. Neléčený vysoký krevní tlak poškozuje srdce a cévy po celém těle, a to i v mozku, v očích nebo v dolních končetinách. Spolu s kouřením, cukrovkou, zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi a obezitou je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik mozkové příhody, srdečního infarktu či ucpávání tepen dolních končetin.

  
Příčiny vysokého krevního tlaku
Většina lidí se léčí s tzv. primární hypertenzí, jejíž příčina není přesně známa. Vysoký tlak může být v 10 % případů způsoben jiným onemocněním. Nejčastěji vysoký tlak provází onemocnění ledvin nebo zúžení tepny, která zásobuje ledvinu krví, anebo onemocnění nadledvin. Při léčbě vysokého tlaku je proto třeba se zaměřit na vyšetření těchto stavů.

 
Jak se vysoký krevní tlak projevuje
Vysoký krevní tlak většinou nebolí a přijde se na něj obvykle náhodou. Někdy může mít nespecifické příznaky jako bolest hlavy. Bohužel se někdy poprvé projeví až závažnou komplikací, jako je mozková příhoda nebo srdeční infarkt. Krevní tlak by měl pravidelně kontrolovat praktický lékař v rámci preventivních prohlídek. Měří jej často i jiní lékaři – specialisté, například internisté, kardiologové či diabetologové.

Léčba vysokého krevního tlaku
Velký podíl na léčbě vysokého tlaku mají změny životního stylu. V první řadě je naprostý zákaz kouření tabáku. Kouření poškozuje stěnu cév a zvyšuje riziko vzniku komplikací, jako je mozková příhoda nebo srdeční infarkt. Pravidelná tělesná aktivita a úprava jídelníčku s omezením příjmu živočišných tuků a soli a s dostatkem zeleniny může v léčbě vysokého tlaku významně pomoci. 

K léčbě tabletami se přistupuje individuálně. Rozhodujícími faktory jsou výše krevního tlaku, celkové riziko poškození srdce a cév a dle již přítomných komplikací (postižení orgánů jako srdce, mozek a ledviny). Správné hodnoty krevního tlaku jsou méně než 140/90 mm Hg a méně než 130/80 mm Hg u osob s cukrovkou a dalších rizikových skupin lidí (po mozkové příhodě nebo infarktu myokardu, u osob s onemocněním ledvin). Léčba se zahajuje jedním lékem nebo kombinací léků. Léky se často kombinují tak, aby se posílil jejich účinek a snížil se výskyt nežádoucích účinků. Aby byla léčba efektivní, je třeba léky užívat pravidelně. Normální hodnoty krevního tlaku při zavedené léčbě tabletkami znamenají, že je léčba účinná a správně nastavená, nikoliv však, že je možné léky vysadit!


Doporučení na závěr
Pokud máte vysoký tlak a cukrovku, pořiďte si domů kvalitní tlakoměr a občas si krevní tlak změřte. Naměřené hodnoty vždy proberte se svým lékařem, někdy může být přínosné si domácí naměřené hodnoty zapisovat. Vysoký krevní tlak nemusí bolet, a o to víc může být zrádný. V léčbě vysokého tlaku hrají důležitou roli změny životního stylu, které můžeme i sami ovlivnit – každá nezapálená cigareta se počítá!


Zdroje: prof. Josef Kautzner, IKEM

Autor: MUDr. Zuzana Hladíková, lékař Klinika diabetologie, IKEM

 

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetické poškození nervů (diabetická neuropatie) je nejčastější dlouhodobou komplikací při onemocnění cukrovkou. Riziko rozvoje neuropatie je vysoké u osob, jejichž kompenzace diabetu je dlouhodobě mimo bezpečné rozmezí. U osob s diabetem 2. typu může být neuropatie přítomna ještě před stanovením diagnózy cukrovky nebo se může objevit i záhy po jejím stanovení. Jedná se o poruchu vláken periferního nervového systému, která vedou čití (senzitivní), pohyb (motorická) a zásobují vnitřní orgány (autonomní neuropatie). 
Vyšetření očního pozadí

Vyšetření očního pozadí

Jednou z komplikací života s diabetem může být poškození cév sítnice očí. Rizikem pro vznik tohoto poškození jsou především dlouhodobě nevyrovnané hodnoty krevního cukru. Základem jsou pravidelné kontroly u očního lékaře. Ty je potřeba provádět i u lidí s diabetem, kteří mají oči v pořádku.
Hypoglykemie - jak ji poznat a jak léčit?

Hypoglykemie - jak ji poznat a jak léčit?

Hypoglykemie je nízká hladina krevního cukru. Vzniká, je-li v těle absolutní či relativní nadbytek inzulinu. Hypoglykemie se obvykle léčí podáním jednoduchých sacharidů, nejlépe glukózy. 
Typy poškození očí u cukrovky

Typy poškození očí u cukrovky

Aby mohl oční lékař určit typ poškození očí, provádí u pacienta vyšetření tzv. štěrbinovou lampou a také oční pozadí fotografuje.