Vyšetření očního pozadí

Sdílet

Jednou z komplikací života s diabetem může být poškození cév sítnice očí. Rizikem pro vznik tohoto poškození jsou především dlouhodobě nevyrovnané hodnoty krevního cukru. Základem jsou pravidelné kontroly u očního lékaře. Ty je potřeba provádět i u lidí s diabetem, kteří mají oči v pořádku.

Vyšetření očního pozadí

Jednou z komplikací života s diabetem může být poškození cév sítnice očí (diabetická retinopatie). Rizikem pro vznik tohoto poškození jsou především dlouhodobě nevyrovnané hodnoty krevního cukru. Základem jsou pravidelné kontroly u očního lékaře. Ty je potřeba provádět i u lidí s diabetem, kteří mají oči v pořádku. První známky poškození totiž člověk sám na sobě nepozná – zjistí je jedině oční lékař!

Lidé s diabetem by měli oční vyšetření absolvovat minimálně jednou za rok. Vyšetření očního pozadí je nebolestivé a provádí se ke kontrole stavu sítnice, cév oka a ke kontrole zrakového nervu.

Jak vyšetření probíhá?

Oční pozadí kontroluje oční lékař pomocí přístroje zvaného oftalmoskop anebo pomocí štěrbinové lampy. Součástí vyšetření může být i měření nitroočního tlaku.

Přímé vyšetření oka 

neboli přímá oftalmoskopie probíhá tak, že lékař přiloží malý vyšetřovací přístroj (oftalmoskop) přímo k vyšetřovanému oku. Tak může přímo zhodnotit stav očního pozadí.

Nepřímé vyšetření oka

neboli nepřímá oftalmoskopie je podrobnější vyšetření. Lékař má na hlavě připevněno světlo, kterým svítí pacientovi do oka a pomocí oftalmoskopu vyhodnotí stav očního pozadí. Pacient při vyšetření leží nebo sedí v mírném záklonu.

Vyšetření štěrbinovou lampou

Vyšetření očního pozadí pomocí štěrbinové lampy je ještě přesnější. Lékař při něm může vidět oko i zvětšené, díky čemuž podrobněji zhodnocuje změny. Někdy se před tímto vyšetřením provádí ještě rozkapání očí. Zdravotní sestra nakape pacientovi do očí kapky, díky kterým dojde k rozšíření zornic a během vyšetření je oční pozadí lépe přehledné. Vyšetření štěrbinovou lampou důkladně posuzuje stav oční sítnice a její případné poškození při cukrovce. Jsou zde patrné cévní výdutě, novotvořené cévy a další změny, včetně krvácení.

Jak se na vyšetření připravit?

Na vyšetření očního pozadí není třeba se nijak zvlášť připravovat, není třeba být nalačno. Po případném rozkapání očí před vyšetřením dochází k rozmazanému vidění po dobu několika hodin. Z tohoto důvodu je zakázáno po rozkapání řídit motorová vozidla – v takovém případě je lepší si na cestu z vyšetření dopředu zařídit odvoz či doprovod.

 

Vyšetření očního pozadí oftalmoskopem či štěrbinovou lampou jsou rychlé, bezbolestné a precizní metody k posouzení stavu sítnice. Každý člověk s cukrovkou byl měl vyšetření očního pozadí absolvovat minimálně jednou ročně.

 

Autor: MUDr. Zuzana Hladíková, lékař Klinika diabetologie, IKEM

Mohlo by vás zajímat

MySugr

MySugr

Zkroťte monstrum, zkroťte diabetes! Takovouto analogii využívá jedna z celosvětově nejoblíbenějších mobilních aplikací pro diabetiky. MySugr je elektronická intuitivní forma deníku, která byla vytvořena diabetiky pro diabetiky a odpovídá tedy reálným potřebám a požadavkům lidí s tímto onemocněním.
Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh je kombinace inzulinové pumpy, kontinuálního senzoru a chytrého algoritmu, který umí v době mezi jídly samostatně upravovat dávku inzulinu. Pacient však stále musí aktivně myslet na včasnou aplikaci inzulinu k jídlu, protože o to se ani pumpy s automatickými funkcemi zatím samy postarat neumějí. 
Cukrovka u dětí

Cukrovka u dětí

Cukrovku mohou mít nejen dospělí, ale také děti. Zatímco u dospělých je nejčastější diabetes 2. typu, u dětí se nejvíce vyskytuje diabetes 1. typu. Cukrovku u dětí léčí dětský diabetolog, který dokáže zohlednit nejen samotnou nemoc, ale také správný vývoj, růst a dospívání dítěte. 
Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetické poškození nervů (diabetická neuropatie) je nejčastější dlouhodobou komplikací při onemocnění cukrovkou. Riziko rozvoje neuropatie je vysoké u osob, jejichž kompenzace diabetu je dlouhodobě mimo bezpečné rozmezí. U osob s diabetem 2. typu může být neuropatie přítomna ještě před stanovením diagnózy cukrovky nebo se může objevit i záhy po jejím stanovení. Jedná se o poruchu vláken periferního nervového systému, která vedou čití (senzitivní), pohyb (motorická) a zásobují vnitřní orgány (autonomní neuropatie).