Jednou z komplikací života s diabetem může být poškození cév sítnice očí. Rizikem pro vznik tohoto poškození jsou především dlouhodobě nevyrovnané hodnoty krevního cukru. Základem jsou pravidelné kontroly u očního lékaře. Ty je potřeba provádět i u lidí s diabetem, kteří mají oči v pořádku.
Vyšetření očního pozadí
Jednou z komplikací života s diabetem může být poškození cév sítnice očí (diabetická retinopatie). Rizikem pro vznik tohoto poškození jsou především dlouhodobě nevyrovnané hodnoty krevního cukru. Základem jsou pravidelné kontroly u očního lékaře. Ty je potřeba provádět i u lidí s diabetem, kteří mají oči v pořádku. První známky poškození totiž člověk sám na sobě nepozná – zjistí je jedině oční lékař!
Lidé s diabetem by měli oční vyšetření absolvovat minimálně jednou za rok. Vyšetření očního pozadí je nebolestivé a provádí se ke kontrole stavu sítnice, cév oka a ke kontrole zrakového nervu.
Jak vyšetření probíhá?
Oční pozadí kontroluje oční lékař pomocí přístroje zvaného oftalmoskop anebo pomocí štěrbinové lampy. Součástí vyšetření může být i měření nitroočního tlaku.
Přímé vyšetření oka
neboli přímá oftalmoskopie probíhá tak, že lékař přiloží malý vyšetřovací přístroj (oftalmoskop) přímo k vyšetřovanému oku. Tak může přímo zhodnotit stav očního pozadí.
Nepřímé vyšetření oka
neboli nepřímá oftalmoskopie je podrobnější vyšetření. Lékař má na hlavě připevněno světlo, kterým svítí pacientovi do oka a pomocí oftalmoskopu vyhodnotí stav očního pozadí. Pacient při vyšetření leží nebo sedí v mírném záklonu.
Vyšetření štěrbinovou lampou
Vyšetření očního pozadí pomocí štěrbinové lampy je ještě přesnější. Lékař při něm může vidět oko i zvětšené, díky čemuž podrobněji zhodnocuje změny. Někdy se před tímto vyšetřením provádí ještě rozkapání očí. Zdravotní sestra nakape pacientovi do očí kapky, díky kterým dojde k rozšíření zornic a během vyšetření je oční pozadí lépe přehledné. Vyšetření štěrbinovou lampou důkladně posuzuje stav oční sítnice a její případné poškození při cukrovce. Jsou zde patrné cévní výdutě, novotvořené cévy a další změny, včetně krvácení.
Jak se na vyšetření připravit?
Na vyšetření očního pozadí není třeba se nijak zvlášť připravovat, není třeba být nalačno. Po případném rozkapání očí před vyšetřením dochází k rozmazanému vidění po dobu několika hodin. Z tohoto důvodu je zakázáno po rozkapání řídit motorová vozidla – v takovém případě je lepší si na cestu z vyšetření dopředu zařídit odvoz či doprovod.
Vyšetření očního pozadí oftalmoskopem či štěrbinovou lampou jsou rychlé, bezbolestné a precizní metody k posouzení stavu sítnice. Každý člověk s cukrovkou byl měl vyšetření očního pozadí absolvovat minimálně jednou ročně.
Autor: MUDr. Zuzana Hladíková, lékař Klinika diabetologie, IKEM