Známe faktory, při kterých se zvyšuje riziko onemocnění očí a je důležité vědět, že některé z nich může člověk sám ovlivnit.
Jak mohu snížit riziko poškození očí?
Známe faktory, zvyšující riziko onemocnění očí, ale některé může člověk sám ovlivnit.
Faktory, které ovlivnit nemůžeme, jsou například délka trvání diabetu a věk. Vyšší riziko očního onemocnění hrozí i u poškození ledvin při cukrovce, protože tyto dvě komplikace cukrovky způsobují podobné rizikové faktory.
Naštěstí však mnohem více faktorů působících na riziko onemocnění očí může člověk s cukrovkou sám ovlivnit.
Doporučuje se:
- Mít dlouhodobě vyrovnané glykemie, vyvarovat se vysokých hodnot krevního cukru (tj. zpravidla hodnot nad 10 mmol/l)
- Mít pod kontrolou krevní tlak (vysoký krevní tlak je pro cévy v očích totiž podobně nebezpečný jako vysoké hodnoty krevního cukru)
- Nemít vysoké hladiny krevních tuků – tzv. cholesterol (vysoké hodnoty tuků zhoršují kornatění cév)
Cílem je proto dlouhodobá bezpečná kompenzace cukrovky, kontrola a léčba vysokého krevního tlaku, krevních tuků. S vyšetřením a kontrolou rizikových faktorů vám pomůže váš ošetřující lékař.
Kontroly v oční ambulanci
I zdravé oči je potřeba při cukrovce pravidelně kontrolovat. Oční lékař proto vyšetřuje tzv. oční pozadí.
Každý člověk s diabetem by měl minimálně jedenkrát ročně navštívit očního lékaře. U dětí a adolescentů se oční vyšetření provádí jedenkrát za rok od věku 10 let bez ohledu na trvání diabetu. Mimořádné a častější kontroly u očního lékaře jsou vhodné při zahájení léčby inzulinem, zahájení léčby inzulinovou pumpou a v těhotenství. Včasný záchyt změn na oční sítnici je důležitý pro úspěch léčby.
Autor: MUDr. Zuzana Hladíková, lékař Klinika diabetologie, IKEM