Jak mohu snížit riziko poškození očí?

Sdílet

Známe faktory, při kterých se zvyšuje riziko onemocnění očí a je důležité vědět, že některé z nich může člověk sám ovlivnit.

Jak mohu snížit riziko poškození očí?

Známe faktory, zvyšující riziko onemocnění očí, ale některé může člověk sám ovlivnit. 

Faktory, které ovlivnit nemůžeme, jsou například délka trvání diabetu a věk. Vyšší riziko očního onemocnění hrozí i u poškození ledvin při cukrovce, protože tyto dvě komplikace cukrovky způsobují podobné rizikové faktory. 

Naštěstí však mnohem více faktorů působících na riziko onemocnění očí může člověk s cukrovkou sám ovlivnit.

Doporučuje se: 

-        Mít dlouhodobě vyrovnané glykemie, vyvarovat se vysokých hodnot krevního cukru (tj. zpravidla hodnot nad 10 mmol/l)

-        Mít pod kontrolou krevní tlak (vysoký krevní tlak je pro cévy v očích totiž podobně nebezpečný jako vysoké hodnoty krevního cukru)

-        Nemít vysoké hladiny krevních tuků – tzv. cholesterol (vysoké hodnoty tuků zhoršují kornatění cév) 

 

Cílem je proto dlouhodobá bezpečná kompenzace cukrovky, kontrola a léčba vysokého krevního tlaku, krevních tuků. S vyšetřením a kontrolou rizikových faktorů vám pomůže váš ošetřující lékař. 

 

Kontroly v oční ambulanci

I zdravé oči je potřeba při cukrovce pravidelně kontrolovat. Oční lékař proto vyšetřuje tzv. oční pozadí

Každý člověk s diabetem by měl minimálně jedenkrát ročně navštívit očního lékaře. U dětí a adolescentů se oční vyšetření provádí jedenkrát za rok od věku 10 let bez ohledu na trvání diabetu. Mimořádné a častější kontroly u očního lékaře jsou vhodné při zahájení léčby inzulinem, zahájení léčby inzulinovou pumpou a v těhotenství. Včasný záchyt změn na oční sítnici je důležitý pro úspěch léčby.

 

Autor: MUDr. Zuzana Hladíková, lékař Klinika diabetologie, IKEM

 

Mohlo by vás zajímat

Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh je kombinace inzulinové pumpy, kontinuálního senzoru a chytrého algoritmu, který umí v době mezi jídly samostatně upravovat dávku inzulinu. Pacient však stále musí aktivně myslet na včasnou aplikaci inzulinu k jídlu, protože o to se ani pumpy s automatickými funkcemi zatím samy postarat neumějí. 
Cukrovka u dětí

Cukrovka u dětí

Cukrovku mohou mít nejen dospělí, ale také děti. Zatímco u dospělých je nejčastější diabetes 2. typu, u dětí se nejvíce vyskytuje diabetes 1. typu. Cukrovku u dětí léčí dětský diabetolog, který dokáže zohlednit nejen samotnou nemoc, ale také správný vývoj, růst a dospívání dítěte. 
Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetické poškození nervů (diabetická neuropatie) je nejčastější dlouhodobou komplikací při onemocnění cukrovkou. Riziko rozvoje neuropatie je vysoké u osob, jejichž kompenzace diabetu je dlouhodobě mimo bezpečné rozmezí. U osob s diabetem 2. typu může být neuropatie přítomna ještě před stanovením diagnózy cukrovky nebo se může objevit i záhy po jejím stanovení. Jedná se o poruchu vláken periferního nervového systému, která vedou čití (senzitivní), pohyb (motorická) a zásobují vnitřní orgány (autonomní neuropatie). 
Inzulinová pumpa – základní informace

Inzulinová pumpa – základní informace

Inzulinová pumpa je přístroj, který pacient nosí na těle a který mu dávkuje inzulin. Nejčastěji nosí pumpu osoby s diabetem 1. typu, někdy je však užívána i lidmi s jiným typem diabetu. Existují různé pumpy, které se liší svým vzhledem i funkcemi. S inzulinovou pumpou je možné přesněji dávkovat inzulin v porovnání s léčbou inzulinovými pery, avšak pro dobré výsledky léčby je potřeba, aby byl člověk s cukrovkou aktivně součinný na své léčbě a pumpu správně používal.