Aby mohl oční lékař určit typ poškození očí, provádí u pacienta vyšetření tzv. štěrbinovou lampou a také oční pozadí fotografuje.
Typy poškození očí u cukrovky
Aby mohl oční lékař určit typ poškození očí, provádí u pacienta vyšetření tzv. šterbinovou lampou a také oční pozadí fotografuje (více v článku Vyšetření očního pozadí). Fotografie si pak může podrobněji prohlédnout na počítači a v případě potřeby i zvětšit, aby viděl i drobné změny na očních cévách. Teprve po důkladném vyšetření lze říci, jak moc je sítnice poškozená.
Někteří lékaři pro toto vyšetření tzv. rozkapávají oko – očními kapkami rozšiřují zorničku tak, aby bylo do oka lépe vidět. Po rozkapání oka pacient může chvíli vidět rozmazaně, pacientům se proto nedoporučuje, aby se na oční vyšetření s rozkapáním dopravovali autem sami. Jiní lékaři provádějí toto vyšetření i bez rozkapání.
Typy onemocnění očí, tzv. diabetické retinopatie:
- Neproliferativní: Tento termín označuje počáteční stadium poškození. Pacient s tímto typem onemocnění nemá vážnější omezení. Při bezpečné kompenzaci cukrovky se poškození očí může v tomto stadiu na dlouhou dobu zastavit.
- Proliferativní: Toto je již závažnější forma poškození očí. Dochází při ní k růstu nových cév (proliferace = růst), které ovšem nejsou plnohodnotné, rády praskají a způsobují obávané krvácení do oka. Prasklé cévy také vytvářejí jizvy, kvůli kterým člověk hůře vidí. Není-li tato forma poškození očí včas a správně léčena, může vést k rychlé ztrátě zraku.
- Makulární edém: U cukrovky se také častěji setkáváme se ztluštěním tzv. žluté skvrny – místa nejostřejšího vidění v oku. Toto poškození vzniká vlivem dlouhodobě vysoké hladiny krevního cukru a ohrožuje zrak.
Autor: MUDr. Zuzana Hladíková, lékař Klinika diabetologie, IKEM