Máte cukrovku (diabetes mellitus) a přemýšlíte, jaké komplikace vám tato nemoc může způsobit? Mezi komplikace při dlouhodobě nevyrovnaných hodnotách krevního cukru patří poškození očí. To se nazývá retinopatie (což doslova znamená poškození oční sítnice).
Poškození očí u cukrovky
Jak vzniká poškození očí u cukrovky?
K retinopatii neboli poškození sítnice očí dochází, když jsou vlivem dlouhodobě vysoké hladiny krevního cukru poškozené cévy v očích. Týkat se může lidí se všemi typy diabetu.
Dlouhodobě zvýšené hladiny krevního cukru poškozují cévy v oční sítnici. Stěna cév je porušená a sítnice otéká. Cévy se také někdy mohou uzavřít a pak oko není dobře zásobeno kyslíkem a dalšími živinami. V pokročilém stavu poškození může dojít ke krvácení do sítnice a do sklivce.
Jak na sobě poznám, jestli mám poškozené oči?
V počínajících stadiích nemusíte poznat vůbec nic. Proto je důležité pravidelně navštěvovat očního lékaře.
V pokročilejších fázích poškození můžete vidět rozmazaně, protože dochází ke snížení zrakové ostrosti. Také můžete hůře vidět na televizi nebo na čtení běžného textu. S horším zrakem se pojí i porucha rovnováhy, protože oči nedokážou dobře vyhodnotit, kde se v prostoru nacházíte. Může vám vadit ostré světlo, a naopak v šeru můžete hůře rozpoznávat předměty kolem sebe.
Velmi pokročilé onemocnění očí u cukrovky se projeví krvácením do sklivce (sklivec je výplň oka). To poznáte tak, že vám oko zčervená. Oční lékař, který oko vyšetří podrobněji, může nalézt i odchlípenou vrstvu, která v oku zajišťuje vidění (tzv. sítnice).
I když určitě není pravidlem, že by se poškození očí neboli retinopatie týkala každého člověka s diabetem, ve vyspělých zemích je diabetické postižení sítnice bohužel nejčastější příčinou vedoucí ke slepotě.
Autor: MUDr. Zuzana Hladíková, lékař Klinika diabetologie, IKEM