Vhodná obuv při onemocnění cukrovkou

Sdílet

Správná obuv hraje u osob s cukrovkou důležitou roli v prevenci vzniku defektů.  Bota by měla být vždy dostatečně široká, aby při nazutí nedocházelo ke stlačení prstů či jiných částí nohy, ale ne nezbytně větší. V takovém případě by docházelo naopak k většímu posunu nohy a jejímu otěru a poranění.

Vhodná obuv při onemocnění cukrovkou

Správná obuv hraje u osob s cukrovkou důležitou roli v prevenci vzniku defektů (syndrom diabetické nohy). 
Bota by měla být vždy dostatečně široká, aby při nazutí nedocházelo ke stlačení prstů či jiných částí nohy, ale ne nezbytně větší. V takovém případě by docházelo naopak k většímu posunu nohy a jejímu otěru a poranění. Šířku boty je možné vyzkoušet při nákupu vytažením vložky, na kterou se pacient plnou vahou postaví. Pokud noha přečnívá okraje vložky, není tato obuv vhodná. Je nezbytné, aby vložka přečnívala nohu o minimálně pár milimetrů po všech stranách. Obuv by měla být bezešvá, což je možné vyzkoušet rukou, kdy se do boty sáhne. Uvnitř boty by neměly být výstupky, které by způsobily otlak. Je doporučeno nosit obuv s kulatou a dostatečně vysokou špičkou, kde opět nehrozí stlačení prstů. U pacientů s diabetickou neuropatií je doporučována obuv s pevnou podrážkou, která zabrání zalomení boty při chůzi a jejím odvalu v oblasti skloubení prstů, kde je pozorován nejvyšší tlak, který člověk s neuropatií nepocítí. Správná bota by také měla na noze držet, nejlépe pomocí suchých zipů nebo šněrování, kdy je možné botu povolit při otoku nohy tak, aby nedošlo k otlaku. Pevně držící bota zabraňuje zvýšenému posunu nohy v obuvi a tím zvýšenému otěru a vzniku puchýřů. 


Ke vhodné obuvi patří také vhodné ponožky, které by měly být bavlněné z důvodu lepší prodyšnosti a možnosti praní na vyšší teplotu ke snížení rizika rozvoje mykotického postižení nohou. Vhodné ponožky také přispívají k udržení dobrého prokrvení, proto by neměly mít silnou gumu či by neměly nohu příliš stahovat.


Vhodná obuv by neměla být nošena pouze venku, ale je nutné správnou obuv používat i doma. Především se vyhnout pantoflům s volnou špičkou, kde hrozí poranění při nárazu prstů o nábytek, ale také volným a gumovým botám (mezi veřejností oblíbeným crocs botám), v nichž se noha pohybuje, jsou nestabilní a zvyšují riziko pádu. Pacienti s neuropatií v takové botě necítí zapadnutí cizího předmětu, který může nohu poranit, a také často dochází k zapařování nohou, které rovněž zvyšuje výskyt plísňových onemocnění kůže a nehtů.

Autor: MUDr. JItka Husáková, lékař Klinika diabetologie, IKEM

Mohlo by vás zajímat

MySugr

MySugr

Zkroťte monstrum, zkroťte diabetes! Takovouto analogii využívá jedna z celosvětově nejoblíbenějších mobilních aplikací pro diabetiky. MySugr je elektronická intuitivní forma deníku, která byla vytvořena diabetiky pro diabetiky a odpovídá tedy reálným potřebám a požadavkům lidí s tímto onemocněním.
Jak pracovat s Kalorickými Tabulkami?

Jak pracovat s Kalorickými Tabulkami?

Na internetu – a rovněž jako mobilní aplikace – je již řadu let dostupná aplikace Kalorické  Tabulky. Mnoho uživatelů se díky hlídání jídelníčku pomocí této aplikace zbavilo léků a je zajímavé, že ji využívají ve svých ordinacích i praktičtí a odborní lékaři. V čem může pomoci vám, podobně jako pomohla již tisícům lidí?
Diabetes a alkohol

Diabetes a alkohol

Může vůbec diabetik pít alkohol? Ano, ale stejně jako u většiny věcí tady platí, všeho s mírou. Nadměrné pití alkoholu není dobré ani pro osoby s cukrovkou, ani pro zdravého člověka. U diabetu se však jedná o jeden z rizikových faktorů vzniku hypoglykemie.
Zdeňka (52 let): Má „cukrová“ cesta s Kalorickými Tabulkami

Zdeňka (52 let): Má „cukrová“ cesta s Kalorickými Tabulkami

Nedávná kontrola u lékaře potvrdila, že se mi podařilo zhubnout, a navíc úspěšně srazit na kolena strašáka jménem diabetes, lidově cukrovku. A to vše díky úpravě jídelníčku a životního stylu, ke kterému mě dovedla aplikace Kalorické Tabulky.