Prevence syndromu diabetické nohy

Sdílet

Jednou ze závažných a velmi omezujících komplikací, která se může během života s cukrovkou objevit, patří tzv. syndrom diabetické nohy. Jde o označení pro defekt v oblasti nohy pod kotníkem vzniklý na podkladě poranění, otlaku či vpichu cizího předmětu, ale také na podkladě postižení nervů – tzv. diabetické neuropatie, kornatění tepen, které je spojeno se zhoršeným průtokem a následně se sníženým prokrvením tkání – ischemií.

Prevence syndromu diabetické nohy

Jednou ze závažných a velmi omezujících komplikací, která se může během života s cukrovkou objevit, patří tzv. syndrom diabetické nohy. Jde o označení pro defekt v oblasti nohy pod kotníkem vzniklý na podkladě poranění, otlaku či vpichu cizího předmětu, ale také na podkladě postižení nervů – tzv. diabetické neuropatie, kornatění tepen, které je spojeno se zhoršeným průtokem a následně se sníženým prokrvením tkání – ischemií. Takový defekt může vzniknout zprvu z obyčejného puchýře, otlaku či praskliny. Pokud ale není správně ošetřen, zvyšuje se riziko rozvoje chronické rány a v krajním případě i nutnosti chirurgického zásahu.


Proto je nutné těmto rankám a puchýřům předcházet již správnou obuví, která by měla u lidí s diabetem splňovat základní podmínky – mít prostornou špičku, pevnou podrážku a kvalitní prodyšný materiál. 


K prevenci vzniku syndromu diabetické nohy u lidí s diabetem také patří pravidelná preventivní kontrola, která může být provedena jednou ročně ošetřujícím diabetologem nebo specialistou na ošetření nohou – podiatrem. Během takové kontroly je noha kompletně prohlédnuta, případně vhodně ošetřena. Součástí kontroly je rovněž kontrola citlivosti nohy pomocí filamenta – speciálního vlákna, jímž se vyšetřující dotýká několika bodů na plosce nohy; nebo/a pomocí speciálního přístroje – biothesiometru, kterým se vyšetřuje vibrační čití dolní končetiny. Obdobně je v některých ambulancích využívána ladička. Ke každoroční komplexní kontrole také patří kontrola prokrvení dolních končetin. Při jakémkoli podezření na zhoršení prokrvení či snížení citlivosti dolních končetin (diabetická neuropatie) by měl být pacient dovyšetřen podiatrem, neurologem a angiologem (cévním specialistou).


Při onemocnění cukrovkou je doporučována pravidelná péče vyškolenou pedikérkou jednou měsíčně. Odborná pedikúra by měla být suchá, tedy bez předešlého smáčení nohou v lázni. Ošetření mohou lidé s diabetem provádět také sami doma. Měli by tak ale učinit po odborném poučení a s opatrností. Takové ošetření spočívá v odstranění ztvrdlé kůže (hyperkeratózy) pomocí pemzy nebo brusky, zastřižení a zabroušení nehtů. I zde ale platí důležitá pravidla. Nehty by měly být zastřiženy do rovna a okraje mírně zabroušeny pilníkem. Tím lze předejít poranění sousedních prstů delším nebo ostrým nehtem při vzájemném otěru. Tento postup je volen pro eliminaci výskytu zarůstajících nehtů. Kůži nohou je třeba promazávat, avšak je nutné se vyhnout meziprstí, kde by krémy naopak nadměrně zvlhčovaly kůži. 


Tato základní pravidla jsou nezbytná pro udržení zdravých nohou při diabetu. V případě, že člověk s diabetem zpozoruje na dolních končetinách jakékoli změny či je na ně upozorněn svým okolím, měl by vyhledat lékaře, nejčastěji ošetřujícího diabetologa, případně podiatra.

Autor: MUDr. JItka Husáková, lékař Klinika diabetologie, IKEM

Mohlo by vás zajímat

MySugr

MySugr

Zkroťte monstrum, zkroťte diabetes! Takovouto analogii využívá jedna z celosvětově nejoblíbenějších mobilních aplikací pro diabetiky. MySugr je elektronická intuitivní forma deníku, která byla vytvořena diabetiky pro diabetiky a odpovídá tedy reálným potřebám a požadavkům lidí s tímto onemocněním.
Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh je kombinace inzulinové pumpy, kontinuálního senzoru a chytrého algoritmu, který umí v době mezi jídly samostatně upravovat dávku inzulinu. Pacient však stále musí aktivně myslet na včasnou aplikaci inzulinu k jídlu, protože o to se ani pumpy s automatickými funkcemi zatím samy postarat neumějí. 
Cukrovka u dětí

Cukrovka u dětí

Cukrovku mohou mít nejen dospělí, ale také děti. Zatímco u dospělých je nejčastější diabetes 2. typu, u dětí se nejvíce vyskytuje diabetes 1. typu. Cukrovku u dětí léčí dětský diabetolog, který dokáže zohlednit nejen samotnou nemoc, ale také správný vývoj, růst a dospívání dítěte. 
Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetické poškození nervů (diabetická neuropatie) je nejčastější dlouhodobou komplikací při onemocnění cukrovkou. Riziko rozvoje neuropatie je vysoké u osob, jejichž kompenzace diabetu je dlouhodobě mimo bezpečné rozmezí. U osob s diabetem 2. typu může být neuropatie přítomna ještě před stanovením diagnózy cukrovky nebo se může objevit i záhy po jejím stanovení. Jedná se o poruchu vláken periferního nervového systému, která vedou čití (senzitivní), pohyb (motorická) a zásobují vnitřní orgány (autonomní neuropatie).