Zdeňka (52 let): Má „cukrová“ cesta s Kalorickými Tabulkami

Sdílet

Nedávná kontrola u lékaře potvrdila, že se mi podařilo zhubnout, a navíc úspěšně srazit na kolena strašáka jménem diabetes, lidově cukrovku. A to vše díky úpravě jídelníčku a životního stylu, ke kterému mě dovedla aplikace Kalorické Tabulky. 

Zdeňka (52 let): Má „cukrová“ cesta s Kalorickými Tabulkami

S váhou jsem „bojovala“ v podstatě celý život – po dětech jsem se dopracovala až na 117,5 kg. Navíc jsem se léčila s hypertenzí a před třinácti lety mi zjistili cukrovku 2. typu. Časem se přidaly další zdravotní problémy. 

Přiznávám, byla jsem hodně neukázněný pacient – léky jsem sice užívala, ale doporučenou dietu jsem moc nedodržovala. Kila šla víc nahoru než dolů a hodnoty cukru byly takové, že už mi hrozilo převedení na inzulin.

Nalačno jsem mívala hladinu cukru v krvi – glykemii – běžně kolem 8–10 mmol/l (normální hodnota je 3,9–5,6 mmol/l) a GH (glykovaný hemoglobin, tzv. dlouhý cukr – ukazatel toho, jak jste dodržovali dietu v uplynulých cca třech měsících) kolem 65 mmol/mol, ale občas také přes 80 mmol/mol. A to už je opravdu hodně. 

Takže mi moje „cukrová doktorka“, jak jí říkám, přidávala další a další léky, až jsem se dostala ke kombinaci tří různých léků užívaných několikrát za den. 

Začátkem dubna 2021 jsem začala s Kalorickými Tabulkami  a postupně šla dolů nejen hmotnost, ale překvapivě se začaly zlepšovat i mé výsledky odběrů. Klesala jak glykemie nalačno, tak i hodnota GH. Od paní doktorky jsem měla dovoleno „držet sacharidy“ do 225 g, ale jinak jsem jedla téměř vše. A jen dodržovala příjem a zelená kolečka, jak my „tabulkáři“ říkáme. 

V září 2021 už jsem měla nalačno glykemii 4,3 mmol/l a GH 38 mmol/mol. Jednu tabletu mi lékařka úplně vysadila a jednu snížila. Nemusím asi ani popisovat, jak velká motivace to pro mě byla – vydržet a nepolevit!

V březnu 2022 jsem přišla o další tabletu a tu poslední, která mi zůstala, jsem už měla užívat jen jednou denně. Při kontrole 27. června 2022, která pro mě byla stěžejní, mi byla odebrána i ta poslední tabletka a stal se ze mne diabetik na dietě! Radost neskutečná. 

Na začátku září, dva měsíce od vysazení léků, jsem si udělala kontrolní odběry a výsledky jsou pořád hezké – glykemie nalačno 4,2 mmol/l a GH 35 mmol/mol. 

A víte, co je nejlepší? V podstatě jsem nemusela nic ze svého jídelníčku vynechat – jím úplně běžná jídla, která mám ráda. V aplikaci nastaveno aktuálně 191 g sacharidů na den, občas se mi podaří tuto hodnotu i lehce „přestřelit“. Jasně – člověk se musí trochu brzdit, a ne se ládovat čokoládou, zákusky a dortíky ve velkém, ale čas od času si klidně nějaký ten zákusek dopřeji. Nepoužívám žádné náhražky cukru – buď nesladím vůbec, nebo si osladím troškou třtinového cukru, když se vejde do koleček.

Takže, přátelé, má to smysl a funguje to. Kalorické Tabulky jsou opravdu velkým pomocníkem, a to nejen ke snížení hmotnosti.

 

Mohlo by vás zajímat

MySugr

MySugr

Zkroťte monstrum, zkroťte diabetes! Takovouto analogii využívá jedna z celosvětově nejoblíbenějších mobilních aplikací pro diabetiky. MySugr je elektronická intuitivní forma deníku, která byla vytvořena diabetiky pro diabetiky a odpovídá tedy reálným potřebám a požadavkům lidí s tímto onemocněním.
Jak pracovat s Kalorickými Tabulkami?

Jak pracovat s Kalorickými Tabulkami?

Na internetu – a rovněž jako mobilní aplikace – je již řadu let dostupná aplikace Kalorické  Tabulky. Mnoho uživatelů se díky hlídání jídelníčku pomocí této aplikace zbavilo léků a je zajímavé, že ji využívají ve svých ordinacích i praktičtí a odborní lékaři. V čem může pomoci vám, podobně jako pomohla již tisícům lidí?
Diabetes a alkohol

Diabetes a alkohol

Může vůbec diabetik pít alkohol? Ano, ale stejně jako u většiny věcí tady platí, všeho s mírou. Nadměrné pití alkoholu není dobré ani pro osoby s cukrovkou, ani pro zdravého člověka. U diabetu se však jedná o jeden z rizikových faktorů vzniku hypoglykemie.
Jak se stravovat v těhotenství 

Jak se stravovat v těhotenství 

Strava v těhotenství by měla být pestrá s dostatkem vitamínů (zejména D, B, kyselina listová), minerálních látek (železo, jód) a omega-3 mastných kyselin. Jejich zdrojem jsou zelenina, ořechy, ryby, červené maso a masokostní vývary, vejce, játra a kysané mléčné výrobky.