Diabetes a alkohol

Sdílet

Může vůbec diabetik pít alkohol? Ano, ale stejně jako u většiny věcí tady platí, všeho s mírou. Nadměrné pití alkoholu není dobré ani pro osoby s cukrovkou, ani pro zdravého člověka. U diabetu se však jedná o jeden z rizikových faktorů vzniku hypoglykemie.

Diabetes a alkohol

Etanol a metabolismus cukrů

Laicky řečeno, alkohol v krvi brání rozkládání zásobního cukru glykogenu, který by za normálních podmínek mohl glykemii zvýšit, jelikož pro naše játra je prioritou odbourávání alkoholu jakožto cizí látky.

Opilost, nebo hypoglykemie?

Alkohol sám o sobě maskuje potenciální příznaky hypoglykemie a zároveň narušuje naše kognitivní funkce. Pokles krevního cukru tak nemusí rozeznat ani osoba s diabetem, ani její okolí, protože příznaky opilosti a hypoglykemie jsou si dost podobné. Pokud nejsou symptomy včas rozpoznány, může dojít až k rozvoji těžké hypoglykemie (diabetickému kómatu). Proto je dobré své okolí o nemoci informovat, poprosit jej o zvýšenou pozornost a vyvarovat se situací, ve kterých požité množství alkoholu překročí únosnou mez, kdy nejsme schopni si sami změřit hladinu cukru a doplnit sacharidový deficit.

Jak předejít hypoglykemii?

  • Alkohol konzumujte společně s jídlem, nikdy ne na lačno.
  • Pravidelně kontrolujte glykemii, obzvláště před spaním.
  • Neustále při sobě mějte něco sladkého (např. hroznový cukr, přesnídávku, sladké pití).
  • Informujte okolí o své nemoci a poučte jej, co dělat v případě hypoglykemie.
  • Vyhněte se nadměrné fyzické aktivitě.
  • Vyvarujte se konzumace nadměrného množství alkoholu, která by mohla zastínit příznaky potenciální hypoglykemie.
  • Nekombinujte alkohol s dalšími tlumivými látkami (psychofarmaky, analgetiky nebo drogami).

Co pít? A jaké množství?

Univerzální odpověď bohužel neexistuje. Není ani tak podstatné, jaký druh alkoholu pijete, ale jaké je jeho množství. Musíte brát v úvahu jednak obsažený cukr a jednak procenta alkoholu. Neznamená to však, že si nemůžete dát svůj oblíbený likér, drink, tvrdý alkohol či sladké víno, jenom je třeba myslet na vyšší obsah etanolu nebo sacharidů (případně obojího) a uzpůsobit jeho množství, abyste předešli jak hypoglykemii, tak hyperglykemii. Měli byste pít pomalu, s rozvahou, vyhýbat se kombinování různých druhů alkoholu a nepodléhat sociálnímu nátlaku.

Kdo by se měl alkoholu raději vyhnout?

  • Těhotné ženy (s diabetem i bez).
  • Mládež do 18 let.
  • Osoby s postižením periferních nervů (polyneuropatií), s postižením zraku v důsledku diabetu (retinopatií) nebo s vysokým krevním tlakem.
  • Uživatelé léku metformin.
  • Uživatelé psychofarmak, hypnotik, analgetik, antiepileptik apod.
  • Lidé s rizikovým povoláním (např. řidiči).
  • Osoby s vážným onemocněním jater a ledvin.

Pokud si nejste zcela jistí, zda si můžete dovolit alkohol pít, či nikoliv, je vždy lepší to zkonzultovat se svým lékařem, který zná váš zdravotní stav a užívané léky. Může tak zhodnotit, zda a případně v jaké míře je pro vás alkohol vhodný.

Použité zdroje:

 

Autor: Anežka Hlavatá

Mohlo by vás zajímat

MySugr

MySugr

Zkroťte monstrum, zkroťte diabetes! Takovouto analogii využívá jedna z celosvětově nejoblíbenějších mobilních aplikací pro diabetiky. MySugr je elektronická intuitivní forma deníku, která byla vytvořena diabetiky pro diabetiky a odpovídá tedy reálným potřebám a požadavkům lidí s tímto onemocněním.
Jak pracovat s Kalorickými Tabulkami?

Jak pracovat s Kalorickými Tabulkami?

Na internetu – a rovněž jako mobilní aplikace – je již řadu let dostupná aplikace Kalorické  Tabulky. Mnoho uživatelů se díky hlídání jídelníčku pomocí této aplikace zbavilo léků a je zajímavé, že ji využívají ve svých ordinacích i praktičtí a odborní lékaři. V čem může pomoci vám, podobně jako pomohla již tisícům lidí?
Zdeňka (52 let): Má „cukrová“ cesta s Kalorickými Tabulkami

Zdeňka (52 let): Má „cukrová“ cesta s Kalorickými Tabulkami

Nedávná kontrola u lékaře potvrdila, že se mi podařilo zhubnout, a navíc úspěšně srazit na kolena strašáka jménem diabetes, lidově cukrovku. A to vše díky úpravě jídelníčku a životního stylu, ke kterému mě dovedla aplikace Kalorické Tabulky. 
Jak se stravovat v těhotenství 

Jak se stravovat v těhotenství 

Strava v těhotenství by měla být pestrá s dostatkem vitamínů (zejména D, B, kyselina listová), minerálních látek (železo, jód) a omega-3 mastných kyselin. Jejich zdrojem jsou zelenina, ořechy, ryby, červené maso a masokostní vývary, vejce, játra a kysané mléčné výrobky.