Kdy se měřit glukometrem?

Sdílet

Četnost měření závisí na typu diabetu. Pacienti s diabetem 1. typu (pokud nejsou léčeni senzory, což je v současné době standardem moderní terapie) by se měli měřit minimálně 4krát denně. U pacientů s diabetem 2. typu se četnost měření odvíjí od jejich léčby a doporučení ošetřujícího lékaře. 

Kdy se měřit glukometrem?

Pokud jsou léčeni tabletkami, obvykle není potřeba tak časté měření. U pacientů, kteří jsou léčeni inzulinem, je potřebné měřit se častěji – i několikrát denně (tzv. glykemický profil). Vždy záleží na domluvě s ošetřujícím lékařem, který člověku s cukrovkou řekne, kdy měření provádět. 

Malý glykemický profil znamená, že se pacient změří 4krát denně, a to před snídaní, před obědem, před večeří a před spaním. Velký glykemický profil se skládá obvykle ze sedmi měření za den – před snídaní, 90 minut po snídani, před obědem, 90 minut po obědě, před večeří, 90 minut po večeři a kolem 3. hodiny ranní.

Jaké by měly být cílové hodnoty?

Podle mezinárodních doporučení je cílové rozmezí glykemie 3,9 –10 mmol/l. Pro některé skupiny pacientů je však cíl léčby stanoven individuálně ošetřujícím lékařem.
Glykemie nalačno by měla být v rozmezí 4,0 – 6,0 mmol/l, glykemie 90 – 120 minut po jídle 5,0 – 7,5 mmol/l. Pro některé skupiny pacientů opět mohou být potřebné jiné cíle, v takovém případě jsou individuálně upraveny ošetřujícím lékařem.

MUDr. Viktorie Kovářová, lékař Klinika diabetologie, IKEM
 

Mohlo by vás zajímat

Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh je kombinace inzulinové pumpy, kontinuálního senzoru a chytrého algoritmu, který umí v době mezi jídly samostatně upravovat dávku inzulinu. Pacient však stále musí aktivně myslet na včasnou aplikaci inzulinu k jídlu, protože o to se ani pumpy s automatickými funkcemi zatím samy postarat neumějí. 
Co je těhotenská cukrovka

Co je těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes mellitus je porucha metabolismu glukózy, která souvisí s těhotenstvím a postihuje až 17 % těhotných žen. Projevuje se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Nemusí ji doprovázet žádné potíže a příznaky, a proto se v těhotenství dělá cílené vyšetření, aby se cukrovka včas rozpoznala. Pokud není dostatečně léčena, může vést ke komplikacím nejen během těhotenství a porodu, ale i v pozdějším věku dítěte. Objevuje se zpravidla ve druhé polovině těhotenství a po porodu odezní. Až u poloviny žen se může cukrovka později znovu objevit, a tak je důležité, aby byly dále pravidelně sledovány u svých praktických lékařů. 
Cukrovka u dětí

Cukrovka u dětí

Cukrovku mohou mít nejen dospělí, ale také děti. Zatímco u dospělých je nejčastější diabetes 2. typu, u dětí se nejvíce vyskytuje diabetes 1. typu. Cukrovku u dětí léčí dětský diabetolog, který dokáže zohlednit nejen samotnou nemoc, ale také správný vývoj, růst a dospívání dítěte. 
Inzulinová pumpa – základní informace

Inzulinová pumpa – základní informace

Inzulinová pumpa je přístroj, který pacient nosí na těle a který mu dávkuje inzulin. Nejčastěji nosí pumpu osoby s diabetem 1. typu, někdy je však užívána i lidmi s jiným typem diabetu. Existují různé pumpy, které se liší svým vzhledem i funkcemi. S inzulinovou pumpou je možné přesněji dávkovat inzulin v porovnání s léčbou inzulinovými pery, avšak pro dobré výsledky léčby je potřeba, aby byl člověk s cukrovkou aktivně součinný na své léčbě a pumpu správně používal.