Četnost měření závisí na typu diabetu. Pacienti s diabetem 1. typu (pokud nejsou léčeni senzory, což je v současné době standardem moderní terapie) by se měli měřit minimálně 4krát denně. U pacientů s diabetem 2. typu se četnost měření odvíjí od jejich léčby a doporučení ošetřujícího lékaře.
Kdy se měřit glukometrem?
Pokud jsou léčeni tabletkami, obvykle není potřeba tak časté měření. U pacientů, kteří jsou léčeni inzulinem, je potřebné měřit se častěji – i několikrát denně (tzv. glykemický profil). Vždy záleží na domluvě s ošetřujícím lékařem, který člověku s cukrovkou řekne, kdy měření provádět.
Malý glykemický profil znamená, že se pacient změří 4krát denně, a to před snídaní, před obědem, před večeří a před spaním. Velký glykemický profil se skládá obvykle ze sedmi měření za den – před snídaní, 90 minut po snídani, před obědem, 90 minut po obědě, před večeří, 90 minut po večeři a kolem 3. hodiny ranní.
Jaké by měly být cílové hodnoty?
Podle mezinárodních doporučení je cílové rozmezí glykemie 3,9 –10 mmol/l. Pro některé skupiny pacientů je však cíl léčby stanoven individuálně ošetřujícím lékařem.
Glykemie nalačno by měla být v rozmezí 4,0 – 6,0 mmol/l, glykemie 90 – 120 minut po jídle 5,0 – 7,5 mmol/l. Pro některé skupiny pacientů opět mohou být potřebné jiné cíle, v takovém případě jsou individuálně upraveny ošetřujícím lékařem.
MUDr. Viktorie Kovářová, lékař Klinika diabetologie, IKEM