Určitě vám neušlo, že se v každém supermarketu nachází „dia koutek“ se sladidly, sušenkami, marmeládami, čokoládami a podobnými výrobky, které vypadají, že jsou vyhrazeny pro diabetiky. Proč ale nejsou tyto výrobky pro diabetiky vůbec vhodné?
Dia potraviny nejsou pro diabetiky vůbec vhodné!
Určitě Vám neušlo, že se v každém supermarketu nachází „dia koutek“ se sladidly, sušenkami, marmeládami, čokoládami a podobnými výrobky, které vypadají, že jsou vyhrazeny pro diabetiky. Aby tuto domněnku utvrdily, mají předponu DIA ještě často ve svém názvu. Proč ale nejsou tyto výrobky pro diabetiky vůbec vhodné a že se v podstatě jedná pouze o velmi dobře promyšlený marketingový tah, se dočtete v následujícím textu.
Složení dia potravin
V „dia potravinách“ je většinou řepný cukr nahrazován ovocným cukrem fruktózou, aby došlo ke snížení rychle vstřebatelných cukrů sacharózy a glukózy ve výrobku. Fruktóza je ale energetické kalorické sladidlo, může mít projímavé účinky a ve vyšších dávkách způsobuje ukládání tuku do jater. Navíc i fruktóza způsobuje zvýšení hodnoty krevního cukru. Zároveň mají „dia potraviny“ mnohem více tuků, a i vyšší množství nasycených mastných kyselin. Celkově jsou energeticky hutnější – mají více kalorií.
Jejich největší zlo však spočívá v tom, že svým názvem a popisem dávají lidem falešný pocit, že je mohou konzumovat bez omezení a neškodí jim. Což je přesně naopak. „Dia sušenka“ má mnohem více kalorií a bývá tučnější než „nedia“ sušenka podobného typu. Často jsou tyto výrobky i dražší.
Co na to legislativa?
Žádná oficiální skupina „dia potravin“ pro pacienty s cukrovkou neexistuje. „Dia potraviny“ z našich supermarketů rozhodně nepatří mezi zdravou výživu a pro pacienty s diabetem 2. typu, na které jsou nejvíce orientovány, jsou absolutně nevhodné. Od roku 2012 z těchto výrobků alespoň musela zmizet věta „Vhodné pro diabetiky“. Matoucí názvy výrobků začínající na DIA ale nikdo bohužel zakázat nemůže. Na obalu alespoň najdete informace, zda je výrobek slazen fruktózou, jakou má energetickou hodnotu a další složení.
Vitaminy pro diabetiky
V supermarketech i v lékárnách je možné zakoupit vitamíny pro diabetiky, čaje pro diabetiky a volně prodejné pilulky s předponou DIA. Nejedná se o léčivé přípravky, ale o doplňky stravy. Protože se nejedná o léky, ale o potraviny, nemusejí být tyto vitaminy před uvedením na trh schvalovány žádným speciálním způsobem a nemusí u nich probíhat několikastupňová kontrola a analýza obsahu. Užívání těchto přípravků nikomu neublíží, mohou je užívat lidé s diabetem i bez něj, ale cukrovku rozhodně neléčí.
Pokud si chcete dát něco dobrého na zub, vybírejte raději kvalitní potraviny a zaměřte se na množství. Cukrovinky a další výrobky zbytečně nenahrazujte „dia potravinami“, které obsahují velké množství tuků s nesprávným složením. Základy o výživě při diabetu se dozvíte zde – Výživa u diabetu 1. typu.
Autor: MUDr. Zuzana Hladíková, lékař Klinika diabetologie, IKEM