Užitečné informace o cukrovce

Cukrovka, latinsky diabetes mellitus (DM), je chronické onemocnění provázené zvýšenou hladinou krevního cukru (hyperglykemií) v důsledku absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu. Riziko cukrovky tkví v komplikacích a dalších přidružených nemocech, které zvyšují nejen nemocnost, ale také riziko úmrtí. Správnou a včasnou léčbou lze nemocnost i riziko úmrtí významně zmírnit, ale doposud nelze cukrovku vyléčit.

10 FAKTŮ O CUKROVCE

Ikona

1 038 262 diabetiků v České republice

bylo hlášeno v roce 2020. Roční přírůstek počtu registrovaných diabetiků byl do roku 2019 kolem 25 000–30 000.

Ikona

2 základní typy cukrovky

1. typ postihuje asi 5–10 % ze všech nemocných a je charakterizován ztrátou schopnosti tvořit vlastní inzulin; proto je u těchto nemocných po celý život nutná léčba inzulinem.

2. typ postihuje v ČR 90 % nemocných; je typickou civilizační nemocí, která se rozvíjí u geneticky predisponovaných osob, na jejím vzniku se podílí obezita, nedostatek fyzické aktivity a stres.

Ikona

Víte o svém diabetu?

Odhaduje se, že 2 % české populace o svém onemocnění diabetem nevědí.

Ikona

Muži, nebo ženy?

Výskyt cukrovky u mužů a žen je v podstatě téměř identický.

Ikona

Každý desátý občan České republiky má diabetes 2. typu

bez ohledu na věk; ve vyšších věkových kategoriích je pak četnost onemocnění ještě mnohem vyšší.

Ikona

76 %

Tolik pacientů dostává léky na cukrovku.

Ikona

Nebezpečné jsou komplikace diabetu:

  • Onemocnění malých krevních cév (mikroangiopatie): postižení sítnice oka, ledvin, nervů, tzv. diabetická noha.
  • Onemocnění velkých krevních cév (ischemická choroba srdeční, cévní mozkové příhody).
Ikona

Nejčastější komplikace diabetu v číslech:

  • Téměř 12 % diabetiků má postižení sítnice oka (diabetická retinopatie).
  • 10 % diabetiků má postižení ledvin (diabetická nefropatie).
  • Téměř 6 % diabetiků má tzv. diabetickou nohu.
Ikona

Moderní léčba cukrovky 2. typu

výrazně zlepšila léčebné výsledky a kvalitu života pacientů. Ti se dnes dožívají srovnatelného věku jako zbytek populace, zůstávají déle ekonomicky aktivní, jsou méně a kratší dobu hospitalizovaní a také čerpají méně invalidních důchodů.

Ikona

Více než 4 000 dětí s diabetem v ČR

je sledováno a léčeno v 50 dětských diabetologických ambulancích, z nichž osm má status specializovaného diabetologického centra.

Mohlo by vás zajímat

MySugr

MySugr

Zkroťte monstrum, zkroťte diabetes! Takovouto analogii využívá jedna z celosvětově nejoblíbenějších mobilních aplikací pro diabetiky. MySugr je elektronická intuitivní forma deníku, která byla vytvořena diabetiky pro diabetiky a odpovídá tedy reálným potřebám a požadavkům lidí s tímto onemocněním.
Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh je kombinace inzulinové pumpy, kontinuálního senzoru a chytrého algoritmu, který umí v době mezi jídly samostatně upravovat dávku inzulinu. Pacient však stále musí aktivně myslet na včasnou aplikaci inzulinu k jídlu, protože o to se ani pumpy s automatickými funkcemi zatím samy postarat neumějí. 
Jak pracovat s Kalorickými Tabulkami?

Jak pracovat s Kalorickými Tabulkami?

Na internetu – a rovněž jako mobilní aplikace – je již řadu let dostupná aplikace Kalorické  Tabulky. Mnoho uživatelů se díky hlídání jídelníčku pomocí této aplikace zbavilo léků a je zajímavé, že ji využívají ve svých ordinacích i praktičtí a odborní lékaři. V čem může pomoci vám, podobně jako pomohla již tisícům lidí?
Co je těhotenská cukrovka

Co je těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes mellitus je porucha metabolismu glukózy, která souvisí s těhotenstvím a postihuje až 17 % těhotných žen. Projevuje se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Nemusí ji doprovázet žádné potíže a příznaky, a proto se v těhotenství dělá cílené vyšetření, aby se cukrovka včas rozpoznala. Pokud není dostatečně léčena, může vést ke komplikacím nejen během těhotenství a porodu, ale i v pozdějším věku dítěte. Objevuje se zpravidla ve druhé polovině těhotenství a po porodu odezní. Až u poloviny žen se může cukrovka později znovu objevit, a tak je důležité, aby byly dále pravidelně sledovány u svých praktických lékařů.