Léčba onemocnění očí u cukrovky

Sdílet

Kromě oční léčby je důležité zabránit tomu, aby na onemocnění působily rizikové faktory, které jej vyvolaly. Každý člověk s poškozením očí u cukrovky by proto měl mít bezpečnou a efektivní léčbou kontrolovány hodnoty krevního cukru, krevního tlaku a krevních tuků. 

Léčba onemocnění očí u cukrovky

Kromě oční léčby, která bude popsána níže, je důležité zabránit tomu, aby na onemocnění působily rizikové faktory, které jej vyvolaly. Každý člověk s poškozením očí u cukrovky by proto měl mít bezpečnou a efektivní léčbou kontrolovány hodnoty krevního cukru, krevního tlaku a krevních tuků. 

Specializovaná oční léčba

Oční lékař neboli oftalmolog má k dispozici různé metody, jak poškození oka zmírnit či léčit. O jejich použití vždy rozhoduje zkušený oční specialista.  

Ošetření sítnice laserem

Pomocí laserového paprsku jsou odstraňovány nové nefunkční cévy a neprokrvené části sítnice. Díky tomuto zákroku, který se odborně nazývá laserová fotokoagulace sítnice, se netvoří nové křehké cévy a zpomaluje se ničivý proces. Laserové ošetření oka sice nemůže vrátit již ztracenou ostrost vidění, ale může zpomalit její další zhoršování. 

Aplikace léků do oka

Další možností léčby je aplikace léků přímo do očí (do sklivce). Jedná se o léčiva, která brání růstu nových nefunkčních cév v sítnici (tzv. inhibitory růstových faktorů). Tato metoda je velmi bezpečná a účinná. V oku totiž lék sice působí ve vysoké koncentraci, ale do zbytku těla se nevstřebává.

Operace oka

Při operaci oka, která se odborně nazývá pars plana vitrektomie (PPV), se oko doslova generálně vyčistí. Vypustí se zkalená tekutina ve sklivci a nahradí se jinou látkou, odstraní se srůsty na očním pozadí a je-li odchlípena sítnice, přiloží se zpět na původní místo. Poté se sítnice ošetří laserem. 

Operace oka je vyhrazena pro léčbu těžkých případů, když nezabírá běžná laserová léčba, když je sklivec zakrvácen či když je ohrožen zrakový nerv.  

 

Autor: MUDr. Zuzana Hladíková, lékař Klinika diabetologie, IKEM

Mohlo by vás zajímat

MySugr

MySugr

Zkroťte monstrum, zkroťte diabetes! Takovouto analogii využívá jedna z celosvětově nejoblíbenějších mobilních aplikací pro diabetiky. MySugr je elektronická intuitivní forma deníku, která byla vytvořena diabetiky pro diabetiky a odpovídá tedy reálným potřebám a požadavkům lidí s tímto onemocněním.
Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh je kombinace inzulinové pumpy, kontinuálního senzoru a chytrého algoritmu, který umí v době mezi jídly samostatně upravovat dávku inzulinu. Pacient však stále musí aktivně myslet na včasnou aplikaci inzulinu k jídlu, protože o to se ani pumpy s automatickými funkcemi zatím samy postarat neumějí. 
Cukrovka u dětí

Cukrovka u dětí

Cukrovku mohou mít nejen dospělí, ale také děti. Zatímco u dospělých je nejčastější diabetes 2. typu, u dětí se nejvíce vyskytuje diabetes 1. typu. Cukrovku u dětí léčí dětský diabetolog, který dokáže zohlednit nejen samotnou nemoc, ale také správný vývoj, růst a dospívání dítěte. 
Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetické poškození nervů (diabetická neuropatie) je nejčastější dlouhodobou komplikací při onemocnění cukrovkou. Riziko rozvoje neuropatie je vysoké u osob, jejichž kompenzace diabetu je dlouhodobě mimo bezpečné rozmezí. U osob s diabetem 2. typu může být neuropatie přítomna ještě před stanovením diagnózy cukrovky nebo se může objevit i záhy po jejím stanovení. Jedná se o poruchu vláken periferního nervového systému, která vedou čití (senzitivní), pohyb (motorická) a zásobují vnitřní orgány (autonomní neuropatie).