Kromě oční léčby je důležité zabránit tomu, aby na onemocnění působily rizikové faktory, které jej vyvolaly. Každý člověk s poškozením očí u cukrovky by proto měl mít bezpečnou a efektivní léčbou kontrolovány hodnoty krevního cukru, krevního tlaku a krevních tuků.
Léčba onemocnění očí u cukrovky
Kromě oční léčby, která bude popsána níže, je důležité zabránit tomu, aby na onemocnění působily rizikové faktory, které jej vyvolaly. Každý člověk s poškozením očí u cukrovky by proto měl mít bezpečnou a efektivní léčbou kontrolovány hodnoty krevního cukru, krevního tlaku a krevních tuků.
Specializovaná oční léčba
Oční lékař neboli oftalmolog má k dispozici různé metody, jak poškození oka zmírnit či léčit. O jejich použití vždy rozhoduje zkušený oční specialista.
Ošetření sítnice laserem
Pomocí laserového paprsku jsou odstraňovány nové nefunkční cévy a neprokrvené části sítnice. Díky tomuto zákroku, který se odborně nazývá laserová fotokoagulace sítnice, se netvoří nové křehké cévy a zpomaluje se ničivý proces. Laserové ošetření oka sice nemůže vrátit již ztracenou ostrost vidění, ale může zpomalit její další zhoršování.
Aplikace léků do oka
Další možností léčby je aplikace léků přímo do očí (do sklivce). Jedná se o léčiva, která brání růstu nových nefunkčních cév v sítnici (tzv. inhibitory růstových faktorů). Tato metoda je velmi bezpečná a účinná. V oku totiž lék sice působí ve vysoké koncentraci, ale do zbytku těla se nevstřebává.
Operace oka
Při operaci oka, která se odborně nazývá pars plana vitrektomie (PPV), se oko doslova generálně vyčistí. Vypustí se zkalená tekutina ve sklivci a nahradí se jinou látkou, odstraní se srůsty na očním pozadí a je-li odchlípena sítnice, přiloží se zpět na původní místo. Poté se sítnice ošetří laserem.
Operace oka je vyhrazena pro léčbu těžkých případů, když nezabírá běžná laserová léčba, když je sklivec zakrvácen či když je ohrožen zrakový nerv.
Autor: MUDr. Zuzana Hladíková, lékař Klinika diabetologie, IKEM