Existuje mnoho typů cukrovky. Nejčastější je cukrovka 2. typu, druhou nejčastěji se vyskytující je cukrovka 1. typu. Dále se můžeme setkat s monogenním diabetem (cukrovkou způsobenou poruchou jediného genu), gestačním diabetem (cukrovkou vznikající v těhotenství) a se sekundárním diabetem (cukrovkou vzniklou v souvislosti s jiným onemocněním)...
Jaké jsou typy cukrovky a jak se liší jejich léčba?
Existuje mnoho typů cukrovky. Nejčastější je cukrovka 2. typu, druhou nejčastěji se vyskytující je cukrovka 1. typu. Dále se můžeme setkat s monogenním diabetem (cukrovkou způsobenou poruchou jediného genu), gestačním diabetem (cukrovkou vznikající v těhotenství) a se sekundárním diabetem (cukrovkou vzniklou v souvislosti s jiným onemocněním).
Cukrovka 1. typu je autoimunitní onemocnění. Pacient s tímto typem cukrovky netvoří hormon inzulín, který mu v těle chybí. Jedinou léčbou cukrovky 1. typu bez komplikací je dodávání chybějícího inzulinu. Pro některé pacienty, zejména ty s velmi pokročilými komplikacemi cukrovky, také existuje možnost transplantace slinivky či Langerhansových ostrůvků. Cukrovka 1. typu se někdy pojí i s dalšími autoimunitními onemocněními – poruchou funkce štítné žlázy, celiakií či vzácně i s poruchou funkce nadledvinek.
Cukrovka 2. typu je civilizační onemocnění vyskytující se převážně u pacientů středního nebo staršího věku. Pacient s tímto typem cukrovky sice inzulin obvykle tvoří, ale jeho tělo na něj dostatečně nereaguje. U cukrovky 2. typu dnes existuje mnoho účinných léků, inzulin je pouze jedním z nich a u řady pacientů je výhodné využít jiné moderní léky. Cukrovka 2. typu se často pojí s dalšími civilizačními nemocemi – obezitou, vysokým tlakem, srdečně-cévními nemocemi a také například se spánkovou apnoí.
Těhotenská cukrovka (gestační diabetes) je onemocnění vznikající u ženy během těhotenství. Podílejí se na něm metabolické změny, které v rámci těhotenství běžně probíhají. U žen s předpoklady pro tento typ cukrovky se s nimi však tělo nedokáže vyrovnat a hrozí vzestup glykemie. Zvýšeným glykemiím je třeba zabránit pro zajištění správného vývoje plodu. Těhotenská cukrovka po porodu mizí. Ovšem žena, která měla těhotenskou cukrovku, má nadále zvýšené riziko rozvoje cukrovky (zejména cukrovky 2. typu).
Sekundární diabetes je cukrovka vznikající při přítomnosti či léčbě jiného onemocnění. Může se jednat o cukrovku po operaci slinivky, o cukrovku při užívání kortikoidů či o cukrovku při zánětu slinivky. Jde o velice různorodou skupinu onemocnění, která pojí hlavní příznak – zvýšená glykemie.
Autor: MUDr. Zuzana Hladíková, lékař Klinika diabetologie, IKEM