Jak poznám, že mám cukrovku? Vždyť nejsem doktor!

Cukrovka je zákeřná nemoc. O tom, že ji máte, nemusíte vědět klidně i několik let. Odhaduje se tak, že až 46 % z celkové diabetické populace, tedy z přibližně 415 milionů lidí po celém světě, o tom, že trpí tímto onemocněním, vůbec neví. Rozeznat cukrovku 2. typu na samém počátku vůbec nemusí být snadné. Projevovat se může někdy pouze větší únavou, a nebo může být zcela bez příznaků. I pacienti s cukrovkou 2. typu mohou mít příznaky uvedené níže, pokud je jejich hladina cukru již hodně zvýšená.

Níže uvedené příznaky se tak týkají především cukrovky 1. typu nebo cukrovky 2. typu, kde je hladinu cukru již zvýšená hodně výrazně. Diagnóza cukrovky 1. typu se obvykle stanoví rychle. Příznaky jsou tak výrazné, že nemocného přivedou k lékaři během několika týdnů. Navíc cukrovka 1. typu většinou vzniká u dosud zdravých mladších lidí, případně u dětí.

Ikona

2 slova naznačí 2 hlavní příznaky cukrovky

Diabetes (z řečtiny) znamená „odtékat“: příznak č. 1 – časté močení.

Mellitus (z latiny) znamená „sladký, med“: příznak č. 2 – sladká, lepkavá moč.

Příznaky cukrovky od A do Z

Ikona

Aceton v moči a dechu (dech a moč zapáchají po acetonu)

Ikona

Brnění rukou a nohou

Ikona

Časté močení (polyurie), moč je lepkavá – sladká (v moči je cukr)

Ikona

Časté močení v noci (nykturie)

Ikona

Hubnutí při normální chuti k jídlu, během krátké doby to může být i několik kilogramů; stravujete se jako obvykle a nově nevykonáváte žádnou sportovní aktivitu, a přesto hubnete

Ikona

Kolísání zrakové ostrosti

Ikona

Nadměrně zvýšená chuť k jídlu (polyfagie) nebo naopak nechutenství či nauzea

Ikona

Opakované infekce močových cest a kůže

Ikona

Poruchy vědomí až bezvědomí

Ikona

Únava, malátnost

Ikona

Velká žízeň (polydispsie), taková, která vás probudí i v noci; pijete a žízeň nemůžete zahnat

Ikona

Změny nálady a podrážděnost

Ikona

Přítomnost PŘÍZNAKŮ a diagnóza CUKROVKA

Těmito příznaky se mohou projevovat i jiná onemocnění. Přesnou diagnózu stanoví pouze lékař, který příznaky zhodnotí a provede všechna potřebná vyšetření. Pokud některý z příznaků máte, navštivte svého lékaře. Můžete se také obrátit na poradnu na webu na těchto stránkách.

Mohlo by vás zajímat

MySugr

MySugr

Zkroťte monstrum, zkroťte diabetes! Takovouto analogii využívá jedna z celosvětově nejoblíbenějších mobilních aplikací pro diabetiky. MySugr je elektronická intuitivní forma deníku, která byla vytvořena diabetiky pro diabetiky a odpovídá tedy reálným potřebám a požadavkům lidí s tímto onemocněním.
Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh je kombinace inzulinové pumpy, kontinuálního senzoru a chytrého algoritmu, který umí v době mezi jídly samostatně upravovat dávku inzulinu. Pacient však stále musí aktivně myslet na včasnou aplikaci inzulinu k jídlu, protože o to se ani pumpy s automatickými funkcemi zatím samy postarat neumějí. 
Jak pracovat s Kalorickými Tabulkami?

Jak pracovat s Kalorickými Tabulkami?

Na internetu – a rovněž jako mobilní aplikace – je již řadu let dostupná aplikace Kalorické  Tabulky. Mnoho uživatelů se díky hlídání jídelníčku pomocí této aplikace zbavilo léků a je zajímavé, že ji využívají ve svých ordinacích i praktičtí a odborní lékaři. V čem může pomoci vám, podobně jako pomohla již tisícům lidí?
Co je těhotenská cukrovka

Co je těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes mellitus je porucha metabolismu glukózy, která souvisí s těhotenstvím a postihuje až 17 % těhotných žen. Projevuje se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Nemusí ji doprovázet žádné potíže a příznaky, a proto se v těhotenství dělá cílené vyšetření, aby se cukrovka včas rozpoznala. Pokud není dostatečně léčena, může vést ke komplikacím nejen během těhotenství a porodu, ale i v pozdějším věku dítěte. Objevuje se zpravidla ve druhé polovině těhotenství a po porodu odezní. Až u poloviny žen se může cukrovka později znovu objevit, a tak je důležité, aby byly dále pravidelně sledovány u svých praktických lékařů.