Inzulinová pera

Sdílet

Inzulinová pera jsou pomůcky sloužící k aplikaci inzulinu. Inzulinová pera mohou být jednorázová nebo plnicí.

Inzulinová pera

Inzulinová pera jsou pomůcky sloužící k aplikaci inzulinu. Inzulinová pera mohou být jednorázová nebo plnicí. Jednorázová pera mají předplněný zásobník a po spotřebování inzulinu pacient celé pero vyhodí. Do plnicích per se vkládají zásobníky naplněné inzulinem a po vypotřebování zásobníku se vyhodí pouze zásobník a plnicí pero se naplní novým zásobníkem inzulinu. U pacientů s diabetem 1. typu představuje inzulin základní a jediný lék. U diabetu 2. typu je léčba inzulinem obvykle zahájena, až když selžou jiné terapeutické možnosti (např. tabletky, injekční neinzulinové léky).


Jak inzulinová pera uchovávat?

Neotevřená inzulinová pera uchováváme v lednici při teplotě 2–8 °C. Otevřené pero uchováváme při pokojově teplotě (nesmí se přehřát, teplota nesmí přesáhnout 30 °C). Otevřené vydrží až 6 týdnů v závislosti na typu použitého inzulinu. V létě je dobré inzulinová pera uchovávat v chladicích pouzdrech, která udržují inzulin při správné teplotě. Inzulin nesmí být vystaven mrazu, protože tím ztrácí svou účinnost. Při cestování letadlem proto inzulin nikdy nedávejte do zavazadlového prostoru, kde by mohl zmrznout. 
Pro kontrolu optimální teploty v ledničce nebo při cestování existují čidla, která se uloží do lednice v blízkosti inzulinu (např. MedAngel). Pokud teplota v ledničce překročí stanovenou hranici, čidlo na to uživatele upozorní. 

MUDr. Viktorie Kovářová, lékař Klinika diabetologie, IKEM

Mohlo by vás zajímat

MySugr

MySugr

Zkroťte monstrum, zkroťte diabetes! Takovouto analogii využívá jedna z celosvětově nejoblíbenějších mobilních aplikací pro diabetiky. MySugr je elektronická intuitivní forma deníku, která byla vytvořena diabetiky pro diabetiky a odpovídá tedy reálným potřebám a požadavkům lidí s tímto onemocněním.
Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh je kombinace inzulinové pumpy, kontinuálního senzoru a chytrého algoritmu, který umí v době mezi jídly samostatně upravovat dávku inzulinu. Pacient však stále musí aktivně myslet na včasnou aplikaci inzulinu k jídlu, protože o to se ani pumpy s automatickými funkcemi zatím samy postarat neumějí. 
Cukrovka u dětí

Cukrovka u dětí

Cukrovku mohou mít nejen dospělí, ale také děti. Zatímco u dospělých je nejčastější diabetes 2. typu, u dětí se nejvíce vyskytuje diabetes 1. typu. Cukrovku u dětí léčí dětský diabetolog, který dokáže zohlednit nejen samotnou nemoc, ale také správný vývoj, růst a dospívání dítěte. 
Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetické poškození nervů (diabetická neuropatie) je nejčastější dlouhodobou komplikací při onemocnění cukrovkou. Riziko rozvoje neuropatie je vysoké u osob, jejichž kompenzace diabetu je dlouhodobě mimo bezpečné rozmezí. U osob s diabetem 2. typu může být neuropatie přítomna ještě před stanovením diagnózy cukrovky nebo se může objevit i záhy po jejím stanovení. Jedná se o poruchu vláken periferního nervového systému, která vedou čití (senzitivní), pohyb (motorická) a zásobují vnitřní orgány (autonomní neuropatie).