Glukometr – základní informace

Sdílet

Glukometr je přístroj, který slouží k měření hodnoty krevního cukru z kapilární krve – glykemie. Na základě naměřených hodnot lze určit, jak je léčba účinná a jestli bude nutné léčbu upravit. K měření glykemie jsou kromě glukometru potřeba i kompatibilní testovací proužky a lancetka. 

Glukometr – základní informace

Glukometr je přístroj, který slouží k měření hodnoty krevního cukru z kapilární krve – glykemie. Na základě naměřených hodnot lze určit, jak je léčba účinná a jestli bude nutné léčbu upravit. K měření glykemie jsou kromě glukometru potřeba i kompatibilní testovací proužky a lancetka. 

Lancetkou se pacient píchne do prstu a kapku krve přiloží k testovacímu proužku. V současné době existuje mnoho typů glukometrů. Některé glukometry pomocí funkce Bluetooth odesílají naměřené hodnoty do aplikace v telefonu nebo je pomocí USB kabelu můžeme stáhnout do aplikace v počítači. Některé glukometry umějí kromě glykemie měřit i hladinu ketolátek v krvi. Měření ketolátek pomůže rozlišit, zda hrozí riziko tzv. ketoacidózy, což může být život ohrožující stav, který vyžaduje rychlé řešení (měření ketolátek v krvi je důležité především u diabetiků 1. typu léčených inzulinovou pumpou). 

Jak se správně měřit glukometrem?

Ruce by měly být čisté a suché. Do glukometru vložíme testovací proužek, který je určen na jedno použití. Zkontrolujeme, že na glukometru je vyznačen symbol kapičky krve. Lancetkou se píchneme do bříška prstu a vytlačíme malou kapku krve. První kapku otřeme do buničiny a až druhou kapku krve naneseme na testovací proužek. Na testovací proužek stačí nanést malé množství krve. Někteří pacienti využívají i jiná místa odběru krve (např. paže). Místa vpichu je nutné střídat, aby nevznikaly zatvrdliny.

MUDr. Viktorie Kovářová, lékař Klinika diabetologie, IKEM

Mohlo by vás zajímat

MySugr

MySugr

Zkroťte monstrum, zkroťte diabetes! Takovouto analogii využívá jedna z celosvětově nejoblíbenějších mobilních aplikací pro diabetiky. MySugr je elektronická intuitivní forma deníku, která byla vytvořena diabetiky pro diabetiky a odpovídá tedy reálným potřebám a požadavkům lidí s tímto onemocněním.
Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh je kombinace inzulinové pumpy, kontinuálního senzoru a chytrého algoritmu, který umí v době mezi jídly samostatně upravovat dávku inzulinu. Pacient však stále musí aktivně myslet na včasnou aplikaci inzulinu k jídlu, protože o to se ani pumpy s automatickými funkcemi zatím samy postarat neumějí. 
Co je těhotenská cukrovka

Co je těhotenská cukrovka

Těhotenská cukrovka neboli gestační diabetes mellitus je porucha metabolismu glukózy, která souvisí s těhotenstvím a postihuje až 17 % těhotných žen. Projevuje se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Nemusí ji doprovázet žádné potíže a příznaky, a proto se v těhotenství dělá cílené vyšetření, aby se cukrovka včas rozpoznala. Pokud není dostatečně léčena, může vést ke komplikacím nejen během těhotenství a porodu, ale i v pozdějším věku dítěte. Objevuje se zpravidla ve druhé polovině těhotenství a po porodu odezní. Až u poloviny žen se může cukrovka později znovu objevit, a tak je důležité, aby byly dále pravidelně sledovány u svých praktických lékařů. 
Cukrovka u dětí

Cukrovka u dětí

Cukrovku mohou mít nejen dospělí, ale také děti. Zatímco u dospělých je nejčastější diabetes 2. typu, u dětí se nejvíce vyskytuje diabetes 1. typu. Cukrovku u dětí léčí dětský diabetolog, který dokáže zohlednit nejen samotnou nemoc, ale také správný vývoj, růst a dospívání dítěte.