Aplikace inzulinu

Sdílet

Kam inzulin aplikovat? Nejčastěji využívaným místem pro aplikaci inzulinu je břicho. Mezi další doporučená místa patří hýždě, stehna a paže. Inzulin se v různých místech vstřebává různou rychlostí.

Aplikace inzulinu

Kam inzulin aplikovat?

Nejčastěji využívaným místem pro aplikaci inzulinu je břicho. Mezi další doporučená místa patří hýždě, stehna a paže. Inzulin se v různých místech vstřebává různou rychlostí. Nejrychleji se inzulin vstřebává z břicha a paží, pomaleji se vstřebává ze stehen a hýždí. Je důležité místa aplikace inzulinu střídat, aby nevznikaly zatvrdlinky (lipodystrofie), ze kterých se inzulin špatně vstřebává. 


Jak inzulin aplikovat?

K samotné aplikaci inzulinu perem je potřeba jehlička, která se nasadí na pero a slouží k aplikaci inzulinu do těla pacienta. Správně by se jehlička měla měnit po každé aplikaci, reálně je dobré jehličku vyměnit alespoň každý druhý den, u dlouhodobě působícího inzulinu pak alespoň 2krát týdně. 

Před aplikací inzulinu zkontrolujte, zda inzulin nezměnil barvu nebo v něm nejsou sraženiny. Takový inzulin nepoužívejte a vyměňte pero či zásobník za nový. Pro snadnější aplikaci inzulinu můžete vytvořit kožní řasu, před samotnou aplikací z pera odstříkněte inzulin (2 jednotky, na konci jehličky musíte vidět kapičku inzulinu), aplikujte požadovanou dávku inzulinu vpichem a po cvaknutí (signál, že je inzulin vydávkovaný) vyčkejte ještě minimálně 5 vteřin, teprve potom pero vytáhněte. 

Kdy inzulin aplikovat?

Krátce působící (tzv. bolusový) inzulin by se měl aplikovat alespoň 15 minut před jídlem, protože chvilku trvá, než začne účinkovat. Rychlost, s jakou inzulin začne působit, závisí na druhu použitého inzulinu. Dlouze působící (tzv. bazální) inzulin se aplikuje jednou nebo dvakrát denně, obvykle pravidelně ve stejnou dobu. Dávky inzulinu nastavuje ošetřující lékař.

MUDr. Viktorie Kovářová, lékař Klinika diabetologie, IKEM

Mohlo by vás zajímat

MySugr

MySugr

Zkroťte monstrum, zkroťte diabetes! Takovouto analogii využívá jedna z celosvětově nejoblíbenějších mobilních aplikací pro diabetiky. MySugr je elektronická intuitivní forma deníku, která byla vytvořena diabetiky pro diabetiky a odpovídá tedy reálným potřebám a požadavkům lidí s tímto onemocněním.
Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh v léčbě diabetu

Hybridní uzavřený okruh je kombinace inzulinové pumpy, kontinuálního senzoru a chytrého algoritmu, který umí v době mezi jídly samostatně upravovat dávku inzulinu. Pacient však stále musí aktivně myslet na včasnou aplikaci inzulinu k jídlu, protože o to se ani pumpy s automatickými funkcemi zatím samy postarat neumějí. 
Cukrovka u dětí

Cukrovka u dětí

Cukrovku mohou mít nejen dospělí, ale také děti. Zatímco u dospělých je nejčastější diabetes 2. typu, u dětí se nejvíce vyskytuje diabetes 1. typu. Cukrovku u dětí léčí dětský diabetolog, který dokáže zohlednit nejen samotnou nemoc, ale také správný vývoj, růst a dospívání dítěte. 
Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetická neuropatie – poškození nervů u diabetu

Diabetické poškození nervů (diabetická neuropatie) je nejčastější dlouhodobou komplikací při onemocnění cukrovkou. Riziko rozvoje neuropatie je vysoké u osob, jejichž kompenzace diabetu je dlouhodobě mimo bezpečné rozmezí. U osob s diabetem 2. typu může být neuropatie přítomna ještě před stanovením diagnózy cukrovky nebo se může objevit i záhy po jejím stanovení. Jedná se o poruchu vláken periferního nervového systému, která vedou čití (senzitivní), pohyb (motorická) a zásobují vnitřní orgány (autonomní neuropatie).